Prezydent daje frankowiczom ustawę w rocznicę „czarnego czwartku”

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Krzysztof Marczyk

Prezydent daje frankowiczom ustawę w rocznicę „czarnego czwartku”

Krzysztof Marczyk

W piątek, 15 stycznia w Pałacu Prezydenckim na ręce frankowiczów zostanie złożony prezydencki projekt ustawy o kredytach walutowych.

15 stycznia 2016 r. mija rok od wydarzeń określonych mianem „czarnego czwartku”. Dokładnie 12 miesięcy temu Szwajcarski Bank Narodowy podjął decyzję, której skutkiem było umocnienie franka – waluty, w której zadłużonych są tysiące Polaków. Chwilowo za jednego franka trzeba było zapłacić nawet 5 zł, a później cena wynosiła około 4 zł, co znacznie pogorszyło sytuację kredytobiorców.

W rocznicę „czarnego czwartku” prezydent Andrzej Duda spełni obietnicę, którą złożył frankowiczom podczas kampanii wyborczej.

W Pałacu Prezydenckim minister w KPRP Maciej Łopiński złoży na ręce przedstawicieli pokrzywdzonych przez banki projekt ustawy o kredytach walutowych. – Jestem bardzo zadowolony, że pan prezydent dotrzymał słowa – mówi AIP Maciej Pawlicki, prezes Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Nie wszystkie postulaty frankowiczów będą jednak zawarte w projekcie

Najważniejszą ze spornych kwestii jest sposób przeliczania kredytów. Ministerstwo Finansów zaproponowało mechanizm tzw. kredytu sprawiedliwego, który polega na zastosowaniu specjalnego algorytmu. Problem w tym, że nie obejmie on wszystkich frankowiczów. Maciej Pawlicki uważa, że to rozwiązanie, które zmierza w dobrą stronę, ale w Sejmie będzie się starać o zwiększenie zasięgu pomocy. Sprawą, co do której obie strony się zgadzają, jest uzyskanie konkretnych danych na temat kredytów walutowych z Komisji Nadzoru Finansowego.

O godz. 13.00 odbędzie się konferencja prasowa frankowiczów. Później pod gmach Sejmu ruszy „czarny marsz”, nawiązujący do „czarnego czwartku” sprzed roku. Po drodze frankowicze podejdą pod Ministerstwo Rozwoju, gdzie – jak czytamy na stronie Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” – „pozdrowiony” zostanie wicepremier Mateusz Morawiecki. To efekt jego wypowiedzi sugerującej, że pomoc powinna być udzielona tylko najbiedniejszym frankowiczom.

Krzysztof Marczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.