Prognoza pogody na najbliższe dni jest bezlitosna. O czym pamiętać w czasie upałów?

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski/archiwum
Marta Mikołajska

Prognoza pogody na najbliższe dni jest bezlitosna. O czym pamiętać w czasie upałów?

Marta Mikołajska

Kiedy temperatura rośnie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach: odpowiednie nawodnienie, ubiór, a przede wszystkim – odpowiedzialność.

Zgodnie z prognozami, temperatury sięgające nawet 30 st. C będą się utrzymywały także w kolejnych dniach. W tym czasie powinniśmy pamiętać, by zachować ostrożność.

Zwiększone ryzyko

Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś przez nasz region mogą przejść silne burze z deszczem. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia to 60 proc. Mieszkańcom w tym czasie radzimy zachować szczególną ostrożność. W ciągu dnia temperatura dojdzie nawet do 26 st. Celsjusza. W kolejnych dniach będzie jeszcze cieplej. - Na zagrożenia związane z upałami najbardziej narażeni są seniorzy i dzieci. Uważać powinny też osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia i niewydolnością serca – zaznacza Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. - Osobom starszym, w godz. 10-15, gdy działanie promieni słonecznych jest najsilniejsze, radzimy nie wychodzić z domu. A jeżeli jest to konieczne – by zabierały ze sobą drugą osobę i butelkę z wodą. Przebywając w domu nie otwierajmy okien - zamiast chłodnego, wpuścimy gorące powietrze. Lepiej je uchylić.

"Rozpoznaj udar. Reaguj"

Objawami, które mogą świadczyć o udarze są: gorąca, sucha i zaczerwieniona skóra, zawroty głowy, mroczki przed oczami, wymioty i biegunki, podwyższona temperatura, skurcze mięśni, omdlenia czy drgawki. - Osobę, u której udar cieplny powinniśmy jak najszybciej przenieść w zacienione miejsce, by nie narażać jej na działanie promieni słonecznych. Zapewnijmy jej dostęp do chłodnego powietrza, np. za pomocą wentylatora, spryskajmy ciało chłodną wodą, co ułatwia parowanie, dajmy coś chłodnego do picia. Można też zastosować chłodne okłady w okolicy pachwin, pach i szyi - mówi Krzysztof Wiśniewski.

Zadbajmy nie tylko o siebie

Jak radzi nasz rozmówca, ważne, by w czasie upałów odpowiednio się nawadniać. Osoby starsze powinny pić około 2 litry wody w ciągu doby. Co istotne, seniorzy nie odczuwają pragnienia tak, jak osoby młodsze. Warto więc zawsze nosić ze sobą butelkę z wodą i pić – nawet zmuszając się do tego. Ubrania, które nosimy, powinny być przewiewne. Pamiętajmy o nakryciu głowy. Zadbajmy też o bezpieczeństwo najmłodszych. - Nie należy przykrywać szczelnie wózków małych dzieci żadnymi materiałami. Wielu rodziców myśli, że to najlepszy sposób na ochronę przed upałem. To błąd. Jeśli zakryjemy wózek, nie będzie tam cyrkulacji powietrza. Odzież się nagrzewa, więc temperatura będzie rosła. A dzieci dużo szybciej dostają udaru cieplnego. Poza tym, kiedy dziecko jest całe zasłonięte, nie wiemy czy np. nie wleciała tam osa, czy nie zachłysnęło się śliną lub mlekiem – przestrzega Krzysztof Wiśniewski. - A przede wszystkim, nie zostawiajmy dzieci w samochodzie. Tam temperatura dochodzi nawet do 40-50 st. C.

Kto naraża człowieka …

O tym, co robić, kiedy zauważymy zamknięte w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę, rozmawialiśmy z kom. Przemysławem Słomskim z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - W takich przypadkach powinniśmy reagować. Postarajmy się odnaleźć właściciela - jeśli to możliwe. Często do takich sytuacji dochodzi na parkingach sklepów. Warto zwrócić się o pomoc do obsługi sklepu i poprosić o nadanie przez węzeł informacji, że kierowca danego pojazdu proszony jest o podejście – radzi kom. Przemysław Słomski. - Kiedy po zachowaniu dziecka lub zwierzęcia widzimy, że sytuacja jest dramatyczna, zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Na miejsce przyjadą policja lub straż miejska, która podejmie decyzję o otwarciu auta. 
Jak podkreśla Przemysław Słomski, o tym, czy powinniśmy wybić szybę, musimy zadecydować sami. Można podjąć takie kroki, by ratować czyjeś zdrowie lub życie - ważne jednak, by wcześniej się rozeznać - może się okazać, że właściciel auta stoi kilka metrów dalej.
Osoby, które zostawiają dziecko w czasie upału w aucie, mogą ponieść konsekwencje z tytułu art. 160. kodeksu karnego, zgodnie z którym za narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku narażenia osób, nad którymi sprawuje się opiekę - od 3 miesięcy do 5 lat.

Dla pracownika – woda

Odpowiedzialność w czasie upałów ciąży także na pracodawcach. Jak informuje Marzena Jędrzejewska, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy, kiedy temperatura przekroczy 25 st. C na przestrzeni otwartej lub 28 st. C w pomieszczeniu, ma on obowiązek zapewnić pracownikom stały dostęp do zimnych napojów – w nieograniczonej ilości. - Od kilku lat Główny Inspektor Pracy w trakcie „fali upałów” apeluje do pracodawców, żeby, o ile to możliwe, w przypadku pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy tj.  powyżej 8 godzin dziennie – by skrócić czas wykonywania pracy do podstawowych norm, czyli do ośmiu godzin, oraz, jeżeli to możliwe wprowadzić dodatkowe przerwy w pracy – mówi Marzena Jędrzejewska.

Byle nie z fontanny …

Kiedy temperatura rośnie, wielu z nas marzy tylko o tym, by się schłodzić. Jednak nie każdy sposób jest dobry. Jak przestrzega Renata Zborowska Dobosz, z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, picie wody z fontann czy kąpiel w nich może skutkować zakażeniem bakteriami (w tym pochodzącymi z odchodów zwierząt), jak np. Escherichia coli czy enterokoki, grzybami czy pierwotniakami pasożytniczymi. - Woda z tego typu urządzenia nie jest uzdatniana i dezynfekowana, jak w przypadku pływalni, a jej jakość nie podlega systematycznej kontroli – wyjaśnia Renata Zborowska Dobosz.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.