Program „500 plus” także dla ciężarnych?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Martyna Chmielewska

Program „500 plus” także dla ciężarnych?

Martyna Chmielewska

Ministerstwo Rodziny rozważy propozycję objęcia zasiłkiem na dziecko „500 plus” także matek w ciąży, których płody mają wadę rozwojową.

Zasiłek „500 plus” może być wypłacany także niektórym kobietom ciężarnym. Ministerstwo Rodziny rozważy wniosek Klubu Przyjaciół Życia w Gdańsku, który wysłał do premier Beaty_Szydło petycję „500 plus od poczęcia”.

Ewa Kowalewska z Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia w Gdańsku poinformowała AIP, że we wniosku postuluje się, aby każda kobieta została objęta programem „500 plus” od poczęcia. Nie ukrywa jednak, że najbardziej zależy jej na wsparciu finansowym dla matek, u których wykryto w okresie prenatalnym wadę rozwojową dziecka.

- W ciągu roku ponad 800 kobiet decyduje się na aborcję. Są to kobiety, które dowiedziały się, że urodzą dziecko np. z zespołem Downa. Zdają sobie sprawę, że opieka nad chorym dzieckiem jest trudna i bardzo kosztowna. Za pomocą świadczenia „500 plus” chcemy zsolidaryzować się z rodzicami chorych dzieci. Chcemy dać im wsparcie finansowe i psychiczne – powiedziała Kowalewska. Tłumaczyła, że dla kobiet noszących chore dziecko bardzo ważna jest akceptacja w środowisku.

Klub Przyjaciół Życia apeluje w petycji, aby świadczenia „500 plus” były wypłacane od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarzy. Pieniądze są potrzebne na to, by kobiecie w ciąży zapewnić poczucie bezpieczeństwa, odpowiednie żywienie i opiekę medyczną.
Magdalena Kłosińska, rzecznik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pytana przez AIP o propozycję wprowadzenia świadczenia wychowawczego dla ciężarnych poinformowała, że w dyskursie publicznym o programie pada wiele propozycji rozszerzenia grona osób uprawnionych do skorzystania z niego. – Po roku funkcjonowania programu nastąpi jego przegląd i analiza. Wtedy też mogą zapaść decyzje w sprawie ewentualnych zmian – powiedziała.

Ewa Kowalewska powiedziała, że petycję podpisało już 21_tys. osób. Podpisy będą zbierane do jesieni. Każdy, kto chce poprzeć pomysł, może podpisać petycję na stronie internetowej cityzengo.org.pl.

W ciągu ostatnich miesięcy funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” do polskich rodzin wpłynęło około 5 mld zł.

Autor: Martyna Chmielewska

Martyna Chmielewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.