Program Mieszkanie Plus: Mieszkania Plus jednak nie w każdej gminie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Andrzej Matys

Program Mieszkanie Plus: Mieszkania Plus jednak nie w każdej gminie

Andrzej Matys

Przed rokiem burmistrz Jerzy Sirak i wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, pełnomocnik ds Programu Mieszkanie + podpisali list intencyjny. Jego dalszym efektem miała być budowa 30 tanich mieszkań w Hajnówce. I na liście się skończyło.

- Blok miał stanąć na prawie 30-arowej działce gminnej niedaleko hajnowskiego szpitala. Jak mówił wówczas burmistrz Sirak, owe 30 lokali z Programu Mieszkanie+ to w sytuacji Hajnówki duża pomoc. - I nie chodzi tylko o to, że ileś tam rodzin będzie mogło żyć w godnych warunkach. To może być również ważny argument dla tych, którzy mogą podjąć pracę w naszym mieście - zapewniał.

Jak mówił wtedy pełnomocnik Tomasz Żuchowski, chodzi o mieszkania z całą infrastrukturą, z parkingami, przedszkolami, szkołami, itp.

Informował też, że strony po zastanowieniu powinny w ciągu 180 dni zawrzeć umowę, ogłosić przetarg na i wreszcie rozpocząć roboty. Kiedy dokładnie nikt nie potrafił powiedzieć. Jedynie wstępnie zakładano, że budowa bloku z 30 mieszkaniami na wynajem dla mniej zamożnych hajnowian ma szanse ruszyć w drugiej połowie 2018 roku. Niestety, nie ruszyła i raczej nie ruszy.

- Owszem, był list intencyjny i była lokalizacja bloku na gminnej działce, ale podpisania żadnej umowy nie doszło, więc blok z Mieszkania + nie powstaje. Chodzi o finansowanie, bo na końcu jest lokator, który musiałby ponosić znaczne koszty, a mieszkańców naszego miasta na to nie stać. Jeszcze będziemy sprawę analizowali, ale mamy też inny pomysł, który już realizujemy. Sami budujemy mieszkania socjalne - mówi burmistrz Hajnowki Jerzy Sirak.

Gmina przy współpracy finansowej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zbudowała sześć takich lokali przy ul. Bohaterów Westerplatte. - Już oddaliśmy je do użytku. To parterowe lokale dobudowane do istniejącego budynku. Będziemy szli raczej w te stronę, choć tematu Mieszkania + definitywnie nie zamykamy - dodaje burmistrz.

Podobną umowę podpisały też władze Łomży. Na razie wiadomo, że z dwóch planowanych bloków jeden na pewno nie powstanie. Do Mieszkania + nie zakwalifikowały się natomiast Suwałki i Białystok, m.in. z powodu niedogodnej lokalizacji proponowanych działek.

Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.