Program Mieszkanie Plus: Mieszkania Plus jednak nie w każdej gminie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Andrzej Matys

Program Mieszkanie Plus: Mieszkania Plus jednak nie w każdej gminie

Andrzej Matys

Przed rokiem burmistrz Jerzy Sirak i wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, pełnomocnik ds Programu Mieszkanie + podpisali list intencyjny. Jego dalszym efektem miała być budowa 30 tanich mieszkań w Hajnówce. I na liście się skończyło.

- Blok miał stanąć na prawie 30-arowej działce gminnej niedaleko hajnowskiego szpitala. Jak mówił wówczas burmistrz Sirak, owe 30 lokali z Programu Mieszkanie+ to w sytuacji Hajnówki duża pomoc. - I nie chodzi tylko o to, że ileś tam rodzin będzie mogło żyć w godnych warunkach. To może być również ważny argument dla tych, którzy mogą podjąć pracę w naszym mieście - zapewniał.

Jak mówił wtedy pełnomocnik Tomasz Żuchowski, chodzi o mieszkania z całą infrastrukturą, z parkingami, przedszkolami, szkołami, itp.

Informował też, że strony po zastanowieniu powinny w ciągu 180 dni zawrzeć umowę, ogłosić przetarg na i wreszcie rozpocząć roboty. Kiedy dokładnie nikt nie potrafił powiedzieć. Jedynie wstępnie zakładano, że budowa bloku z 30 mieszkaniami na wynajem dla mniej zamożnych hajnowian ma szanse ruszyć w drugiej połowie 2018 roku. Niestety, nie ruszyła i raczej nie ruszy.

- Owszem, był list intencyjny i była lokalizacja bloku na gminnej działce, ale podpisania żadnej umowy nie doszło, więc blok z Mieszkania + nie powstaje. Chodzi o finansowanie, bo na końcu jest lokator, który musiałby ponosić znaczne koszty, a mieszkańców naszego miasta na to nie stać. Jeszcze będziemy sprawę analizowali, ale mamy też inny pomysł, który już realizujemy. Sami budujemy mieszkania socjalne - mówi burmistrz Hajnowki Jerzy Sirak.

Gmina przy współpracy finansowej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zbudowała sześć takich lokali przy ul. Bohaterów Westerplatte. - Już oddaliśmy je do użytku. To parterowe lokale dobudowane do istniejącego budynku. Będziemy szli raczej w te stronę, choć tematu Mieszkania + definitywnie nie zamykamy - dodaje burmistrz.

Podobną umowę podpisały też władze Łomży. Na razie wiadomo, że z dwóch planowanych bloków jeden na pewno nie powstanie. Do Mieszkania + nie zakwalifikowały się natomiast Suwałki i Białystok, m.in. z powodu niedogodnej lokalizacji proponowanych działek.

Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.