Prysły marzenia o elektryfikacji kolei

Czytaj dalej
Fot. Michal Gaciarz
Łukasz [email protected]

Prysły marzenia o elektryfikacji kolei

Łukasz [email protected]

- Kolejarze chcą budować sieć trakcyjną przez Grudziądz! - cieszą się pasażerowie. Spółka PKP tłumaczy: - W tej informacji jest błąd.

Grudziądz od bardzo wielu lat cierpi przez historyczne decyzje związane z rozwojem kolei w naszym regionie. Nie dość, że miasto ominęły główne magistrale kolejowe, to jeszcze nigdy nie doczekało się zelektryfikowania torowiska. Temat „podłączenia Grudziądza do kolejowego prądu” powraca co kilka lat jak piłeczka ping-pongowa. I rozpala nadzieje pasjonatów kolejnictwa i pasażerów.

- W harmonogramie zamknięć torowych na stronie PKP Polskie Linie Kolejowe widnieje informacja, że linia 208 na odcinku od Jabłonowa Pomorskiego do Tucholi ma być od kwietnia 2017 modernizowana wraz z jej elektryfikacją - zauważył pan Sławomir Raflewski, pasjonat kolei. - To tylko na razie tylko harmonogram i plan, ale coś jest na rzeczy.

- Gdyby ten plan został zrealizowany, to przez Grudziądz biegłaby najkrótsza zelektryfikowana trasa między Bydgoszczą a Warszawą - dodaje Grzegorz Żuchowski, który codziennie dojeżdża pociągiem do pracy. - To oznaczałoby więcej połączeń przez nasz Grudziądz!

Rzeczywiście na oficjalnej stronie internetowej PKP PLK, w bardzo obszernym harmonogramie planowanych prac, można znaleźć wzmiankę o modernizacji linii 208 wraz z siecią trakcyjną.

Zapytaliśmy przedstawicieli Polskich Linii Kolejowych o to, jakie są szanse na zrealizowanie tej inwestycji. - Sprawdzimy i odpowiemy - początkowo zapewniła Ewa Symonowicz-Ginter, rzeczniczka PLK. Jednak po zagłębieniu się w kwestię elektryfikacji linii, okazało się, że... nie jest ona planowana.

- Niestety, do naszego harmonogramu wkradł się błąd. Rzeczywiście jest w nim mowa o modernizacji sieci trakcyjnej, ale taka na linii 208 w ogóle nie istnieje - dodaje rzeczniczka PLK. - Linia natomiast krzyżuje się z zelektryfikowanymi torowiskami i znajdują się na niej urządzenia podłączone do tej sieci. To one będą modernizowane. Być może stąd ta pomyłka.

Rzeczniczka ma jednak coś na pocieszenie dla zawiedzionych pasjonatów i pasażerów. Zapewnia, że sama rewitalizacja i odnowienie linii są bardzo prawdopodobne i zostaną zrealizowane najwcześniej w 2017 roku. Po przeprowadzeniu analiz finansowo-ekonomicznych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.