Monika Smól

Przebudują kilka dróg z dofinansowaniem

Wójt gminy Kijewo Królewskie podkreśla, że gdyby na „schetynówki” przeznaczono tyle pieniędzy co np. przed rokiem, załapaliby się bez problemów. Fot. Janusz Wójtowicz Wójt gminy Kijewo Królewskie podkreśla, że gdyby na „schetynówki” przeznaczono tyle pieniędzy co np. przed rokiem, załapaliby się bez problemów.
Monika Smól

Aż dwie „schetynówki” powstaną w 2016 r. w gminie Unisław.

Lista rankingowa wniosków o dofinansowanie w przyszłym roku zadań w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019", została zatwierdzona przez byłą już wojewodę kujawsko-pomorskiego. Na remonty z dofinansowaniem załapało się kilka odcinków w naszym powiecie.

Pewna jedna powiatowa

Na liście znalazło się 98 wniosków z województwa na łączną sumę dofinansowania z budżetu państwa w wysokości ponad 116,4 mln zł. Dostępne środki to jednak tylko 49 mln zł - z czego połowa przeznaczona jest na dofinansowanie dróg gminnych, a połowa - na drogi powiatowe.

Zarząd powiatu występował w tym rozdaniu o dofinansowanie przebudowy dwóch tras. Niewykluczone, że „załapią się” obie.

Na pewno uda się to z liczącą około 3 km drogą powiatową Kokocko-Dębowiec-Dąbrowa Chełmińska.
Wartość projektu to 2,1 mln zł, dofinansowanie ma wynieść - jak w przypadku tzw. schetynówek - połowę tej kwoty. Drugi z odcinków, Brzozowo-Stolno, liczący 2,5 km, znalazł się na 19 miejscu listy rankingowej. Wartość inwestycji to 2,5 mln zł, wnioskowano o około 1,3 mln zł.

- Zrealizujemy „schetynówkę” z gminą Unisław - mówi Zdzisław Gamański, starosta. - Liczę na to, że drugi odcinek, z gminą Kijewo Królewskie, też uda się zmodernizować, w ramach oszczędności po przetargach z innych zadań. Musiałyby wynieść 30-40 procent.

Wójt gminy Kijewo Królewskie podkreśla, że gdyby na „schetynówki” przeznaczono tyle pieniędzy co np. przed rokiem, załapaliby się bez problemów.

- Niestety, ustępujący rząd obniżył kwotę 60 mln zł do około 49 mln zł - mówi Mieczysław Misiaszek. - Nasza gminna droga, Szymborno-Bągart, znalazła się na 38 miejscu listy rankingowej. Co roku udawało się zrobić jakąś drogę, choć byliśmy na listach rezerwowych. Nasze odcinki nie są usytuowane w zurbanizowanym terenie, nie mają chodników, wysepek, stąd zdobywają mniej punktów. Może obecny rząd podwyższy kwotę przeznaczoną na „schetynów-ki”, którą z niejasnych przyczyn, obniżył rząd ustępujący?

Będzie gładko w gminach

Wójt też liczy, że gminy, które są na liście podstawowej, przetargi zakończą z oszczędnościami. - Dowiemy się do końca marca, wtedy muszą zostać rozstrzygnięte przetargi - dodaje. - Oby ceny spadły o 30 proc., to będziemy mieli szansę i my.

Najwyżej - na 13 miejscu listy - znalazła się przebudowa drogi w Lipienku za około 1,3 mln zł.

- To będzie pierwsza droga w naszej gminie robiona w ramach „schetynówek” - podkreśla Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo. - Łączy dwie powiatowe. To skrót dla dojeżdżających do pracy w Toruniu, Chełmży. I alternatywny dojazd do autostrady. Asfaltowa, na odwodnionej trasie, częściowo z chodnikiem. Będzie miała zatoczkę autobusową, bo jeździ tamtędy autobus szkolny. Dokumentację, pozwolenie już mamy.

Gmina Unisław dostanie dofinansowanie na przebudowę ulic Magazynowej i Sienkiewicza - 786 tys. zł. Uplasowała się na 19 pozycji.

- Droga ma nowy wodociąg, kanalizację, jest przygotowana do położenia asfaltu - mówi Jakub Danielewicz. - Cieszę się, że będzie też realizowana droga powiatowa w naszej gminie. W nowej perspektywie unijnej jest mało pieniędzy na drogi, więc dobrze, że uda się skorzystać.

W gminie Chełmno na pewno przebudują odcinek w Osnowie. Plasują się na 22 miejscu, a wnioskowali o 381 tys. zł. Na oszczędności w przetargach liczą z kolei w gminie Stolno. Na remont drogi Stolno-Małe Czyste potrzebują 466 tys. zł. Są na 36. miejscu. Aż na 70 pozycji plasuje się miasto. Nie ma zatem szans na przebudowę ul. Łąkowej, w ramach tego programu.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.