Katarzyna Kojzar

Przeciwko HPV można się szczepić

Test na obecność HPV dorośli powinni wykonywać raz do roku Fot. 123rf Test na obecność HPV dorośli powinni wykonywać raz do roku
Katarzyna Kojzar

Dziś w naszym słowniku chorób literka „h” - czyli HPV - wirus brodawczaka ludzkiego, który może prowadzić do raka szyjki macicy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zakażenia, bo nie daje objawów.

HPV to wirus, który wbrew pozorom, atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Często kojarzy się go z rakiem szyjki macicy, przez co mężczyźni wydają się być bezpieczni. Nic bardziej mylnego.

Nie ma co prawda europejskich statystyk, które pokazałyby, ilu panów cierpi z powodu zakażenia, jednak dane z USA, Brazylii i Meksyku nie pozostawiają złudzeń. Wykazano tam, że ponad połowa mężczyzn w wieku 18-70 lat jest nosicielami HPV.

Za co odpowiada wirus? Oprócz wspomnianego raka szyjki macicy, może wywołać nowotwory złośliwe jamy ustnej, głowy, szyi, a także odbytu (szczególnie u osób uprawiających seks analny), a nawet płuc. U panów prowadzi do raka prącia.

HPV jest odpowiedzialny za 30 proc. nowotworów wcześniej wymienionych grup.

Jeśli mowa o raku szyjki macicy, HPV jest odpowiedzialny za niemal 100 procent przypadków. Przewlekła infekcja zwiększa ryzyko zachorowania na ten nowotwór 500-krotnie.

Czytaj więcej:

 • zarazić się łatwo, a wykryć - trudno, 
 • badania i profilaktyka - jak zapobiegać? 
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.