Karina Obara

Przemoc zaczyna się od pierwszego klapsa

Wcześniejsze pokolenia po kary cielesne sięgały częściej, ale i teraz połowa Polaków przyznaje, że bije dzieci. Wcześniejsze pokolenia po kary cielesne sięgały częściej, ale i teraz połowa Polaków przyznaje, że bije dzieci.
Karina Obara

W Polsce przyznanie się do tego, że bije się dzieci, nie powoduje natychmiastowej dymisji polityka. Są tacy, którzy się tym chwalą, a później rozkładają ręce, gdy na marszach równości kibole wymierzają „sprawiedliwość” za pomocą pięści i obelg.

Gdy zapytać kibola, czy dostawał lanie jako dziecko, wzruszyłby ramionami i powiedział, że dzięki temu jest twardzielem. Teraz bije innych nie mając pojęcia, że odreagowuje opresję, której sam doświadczał w dzieciństwie. Podczas gdy na Zachodzie przyznanie się do bicia dzieci powoduje natychmiastowy ostracyzm polityka, polscy parlamentarzyści, zwłaszcza wywodzący się z prawicy, przyznają się do cielesnego dyscyplinowania dzieci. Nie żałują, że bili, są przekonani, że to skuteczna metoda wychowawcza. Nie wstydzą się też, że tak robili, traktując bicie jako element poprawiający zachowanie bitego.

Podczas gdy na Zachodzie przyznanie się do bicia dzieci powoduje natychmiastowy ostracyzm polityka, polscy parlamentarzyści, zwłaszcza wywodzący się z prawicy, przyznają się do cielesnego dyscyplinowania dzieci. Nie żałują, że bili, są przekonani, że to skuteczna metoda wychowawcza. Nie wstydzą się też, że tak robili, traktując bicie jako element poprawiający zachowanie bitego. 

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.