Radar na celowniku... drogówki i kierowców

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Sołomacha
Izabela Krzewska

Radar na celowniku... drogówki i kierowców

Izabela Krzewska

Podlaska drogówka ma w sumie 25 Iskier. 8 przechodzi teraz legalizację. Każde - raz na rok. Prócz tego policjanci dysponują 35 miernikami prędkości innego typu : ręcznymi i laserowych.

- Iskra? A to odmawiam przyjęcia mandatu! - to ponoć powszechna reakcja podlaskich kierowców „złapanych” przez ten radar. Zastrzeżenia do rosyjskiej Iskry-1 to nie nowość. Ale po raz pierwszy głośno i oficjalnie skarżą się na nią sami policjanci.

Stare, nieprecyzyjne, wysyłają tak dużą wiązkę fal, że nie ma pewności, prędkość którego auta została zmierzona; nie można ich używać na drogach wielopasmowych i w pobliżu linii wysokiego napięcia; nie robią zdjęć ani filmów - to tylko część zarzutów policyjnych związkowców do Iskier. Mundurowi apelują do komendy głównej o całkowite wycofanie tego urządzenia. Na to się jednak nie zanosi.


- Główny Urząd Miar dopuścił do stosowania przyrządy oparte na tej metodzie pomiaru, w tym zaakceptował sposób wykonywania pomiaru opisany w instrukcji, która stanowi integralną część przyrządu - tłumaczy mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. - Co roku urządzenia te są poddawane legalizacji przez okręgowe urzędy miar.

List do KGP wystosował NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego. Podobnie wypowiada się zarząd pomorskich związkowców. A podlaskich?

- Nie dotarły do nas żadne sygnały o nieprawidłowościach, ani ze strony policjantów, ani społeczeństwa - mówi Wojciech Chociej, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. podlaskiego. - Prawdą jest, że w niektórych przypadkach ten sprzęt trochę odbiega od technologicznych standardów, ale planowane są duże zakupy nowego.

Według KGP w tym roku będzie to 200 radarów, a kolejnych tyle w 2018 r.

W użytkowaniu podlaskich policjantów jest obecnie 17 Iskier (osiem jest obecnie w legalizacji). Są na wyposażeniu praktycznie wszystkich komend. Po dwie mają Łomża, Suwałki i Hajnówka. Pozostałe - po jednym.

Użytkownicy nie mają do tych urządzeń poważnych zastrzeżeń.

- Brakuje celownika optycznego i ograniczenia skupienia. Iskra pokazuje prędkość pojazdu, który jest większy gabarytowo. Ale poza tym to dobry sprzęt - mówi nam policjant z podlaskiej „drogówki” i dodaje: - Iskra jest dla inteligentnych. Wystarczy dokonać pomiaru zgodnie z instrukcją.

To m.in. zalecenie, żeby pomiar prowadzić co najmniej 20 m od linii wysokiego napięcia. Krytycy uważają jednak, że gdy policjant widzi naruszenie, nie powinien zastanawiać się, czy może tu użyć urządzenia, czy nie. A gdy są wątpliwości co do odczytu?


- Każdy kierowca ma prawo nie przyjąć mandatu. W takiej sytuacji kierujemy do sądu wniosek o ukaranie - przypomina kom. Tomasz Krupa z KWP w Białymstoku.

Przeciwnicy Iskier-1 podnoszą, że kierowcy, wygrywając procesy, narażają policję na stratę czasu, a konkretnych funkcjonariuszy - na odpowiedzialność dyscyplinarną lub karną.

W 2016 r. do Sądu Rejonowego w Białymstoku trafiło 1810 wniosków o ukaranie za przekroczenie prędkości. Ale tylko siedem spraw zakończyło się uniewinnieniem. Czy powodem był nierzetelny pomiar? Takich zapisów w sprawozdaniach statystycznych sąd nie prowadzi. Ale wiadomo, że takie przypadki się zdarzają. I dotyczą też również mierników laserowych. Przykład? Kierowca, który wedle policji jechał przez Katrynkę z prędkością 100 km/h, choć dopuszczalna jest niższa, nie przyjął mandatu. Sąd ukarał go grzywną 300 zł. Mężczyzna zaskarżył wyrok i... wygrał. Sąd Okręgowy w Białymstoku oparł się bowiem na opinii biegłego, który stwierdził, że w odległości 500 m od przyrządu wiązka lasera ma średnicę co najmniej 1 metra. Kierowca podnosił, że pomiar mógł być nawet z odległości 900 m, a ruch był duży, więc nie ma mowy o dokładności. Policjant szczegółów nie pamiętał, urządzenie nie ma pamięci pomiaru, więc sąd zastosował zasadę domniemania niewinności.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.