Radni pochylą się nad zmianami w budżecie obywatelskim. Będziemy mieli do dyspozycji cztery głosy

Czytaj dalej
Fot. Piotr Sawczuk
Tomasz Mikulicz

Radni pochylą się nad zmianami w budżecie obywatelskim. Będziemy mieli do dyspozycji cztery głosy

Tomasz Mikulicz

Do dyspozycji cztery zamiast dwóch głosów oraz możliwość zgłaszania projektów oświatowych wyłącznie w kategorii projektów osiedlowych (o wartości do pół miliona złotych). Takie są najważniejsze zmiany jakie władze miasta chcą wprowadzić w zasadach zgłaszania projektów i głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. W środę (15 stycznia) nad propozycjami pochylą się radni.

Na najbliższej (15 stycznia) sesji radni zajmą się zmianami w zasadach budżetu obywatelskiego. Jeśli zgodzą się z propozycją prezydenta to głosując na BO 2021 będziemy dysponowali nie jak dotychczas maksymalnie dwoma, ale maksymalnie czterema głosami.

- Zmiana wynikała z próśb mieszkańców. Każdy będzie mógł rozłożyć głosy dowolnie - np. poprzeć trzy projekty osiedlowe i jeden ogólnomiejski czy też dwa osiedlowe i dwa ogólnomiejskie - mówi dyrektorka Centrum Aktywności Społecznej Urszula Dmochowska.

Czytaj też: Zmiany w Budżecie Obywatelskim. Nie zagłosujemy osobno na zielony budżet i projekty edukacyjne

Czterema głosami dysponowaliśmy głosując na BO 2019. Wtedy jednak były nie tak jak teraz tylko dwie kategorie projektów: ogólnomiejskie i osiedlowe, ale też oświatowe i zielone.

W lutym 2019 roku radni na wniosek prezydenta zlikwidowali jednak dwie ostatnie kategorie. Urszula Dmochowska powiedziała bowiem na sesji, że służby wojewody dały wyraźną sugestię, by tak zrobić. Miało to wynikać z interpretacji zmienionej rok wcześniej ustawy o samorządzie gminnym.

Dziś możemy oczywiście głosować na projekty oświatowe czy zielone. Ale w ramach projektów osiedlowych i ogólnomiejskich. Tutaj też jednak szykuje się zmiana. Otóż prezydent proponuje, aby projekty oświatowe mogły być zgłaszane wyłącznie w kategorii projektów osiedlowych.

Czytaj też: Budżet obywatelski 2020. WYNIKI: Zobacz listę zwycięskich projektów, które wygrały w głosowaniu (zdjęcia) (1.11.2019 r.)

- To próba znalezienia kompromisu. Jak wiadomo, możliwość głosowania w budżecie obywatelskim na projekty realizowane na terenie placówek oświatowych jest dość kontrowersyjna. Stąd też, postanowiliśmy - również za namową mieszkańców -
pozwolić na zgłaszanie projektów oświatowych wyłącznie w kategorii projektów osiedlowych - podkreśla Dmochowska.

Wiadomo, że szkoły zlokalizowane są na konkretnych osiedlach i uczęszczają do nich przeważnie uczniowie konkretnych osiedli.

Czytaj też: Budżet obywatelski 2020. 1 października rozpoczęło się głosowanie na propozycje mieszkańców. Jest też postulat o mapkę budżetową

- Mamy wrażenie, że projekty oświatowe były zgłaszane do tej pory jako ogólnomiejskie tylko po to, bo w tej kategorii wartość projektu może opiewać na milion złotych, a nie jak w przypadku osiedlowych na pół miliona. Natomiast ideą istnienia kategorii projektów ogólnomiejskie jest to, by służyły one wszystkim mieszkańcom, a nie tylko uczniom tej czy innej szkoły. Myślę też, że szansę projektów pozaszkolnych zostaną też zwiększone poprzez wprowadzenie zasady oddawania czterech głosów. Ktoś będzie mógł zagłosować np. na jeden-dwa projekty oświatowe, a pozostałe głosy oddać na inne inwestycje - twierdzi.

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Budżet alert

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Tomasz Mikulicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.