Razem przeciw smogowi. Społecznicy: stwórzmy strefy czystego powietrza w Opolu

Czytaj dalej
Fot. Fot. edyta hanszke
Edyta Hanszke

Razem przeciw smogowi. Społecznicy: stwórzmy strefy czystego powietrza w Opolu

Edyta Hanszke

Opolski Alarm Smogowy zachęca przedsiębiorców i instytucje do tworzenia w ich lokalach stref czystego powietrza przez montowanie urządzeń oczyszczających powietrze w trosce o zdrowie pracowników, klientów, podopiecznych. Takie strefy już są w Opolu.

Przejście przez centrum Opola bywa czasami bardzo ryzykowne, powietrze jest czarne od pyłu, a nie widzę, żeby ktoś stosował maski. Nie mamy chyba świadomości, że mimowolnie, oddychając smogiem, wypalamy kilka papierosów na jednym takim „spacerze” - mówi Aleksandra Czarnecka z kawiarni Coffeemoment. To jedno z miejsc w Opolu, w którym we współpracy z Opolskim Alarmem Smogowym już pojawił się oczyszczacz powietrza. - Zależy nam na zdrowiu naszych klientów, chcemy, żeby mogli wypić u nas kawę i spędzić chwilę czasu w czystym pomieszczeniu, żeby mogli swobodnie oddychać. To również wyraz troski o nas, którzy tam pracujemy.

Społecznicy z Opolskiego Alarmu Smogowego liczą, że takich miejsc, które już mają urządzenia oczyszczające powietrze lub chcą je zamontować, będzie w Opolu więcej.

Do projektu pod nazwą „Strefa Czystego Powietrza” zapraszają przedsiębiorców, instytucje publiczne, placówki edukacyjne i kulturalne. Celem projektu jest edukacja ekologiczna, ale to troska o zdrowie klientów, pracowników i osób przebywających w miejscach, które staną się takimi strefami. Projekt ma także kształtować wybory konsumenckie - klienci będą wybierali miejsca z czystym powietrzem.

- Musimy odwrócić trend pogarszających się statystyk, zwłaszcza umieralności na poziomie 48 tysięcy przedwczesnych zgonów z powodu smogu w Polsce oraz zachorowalności na choroby, np. astmę, nowotwory, POChP, zawały, udary i inne - wyjaśnia dr Krystyna Słodczyk z OAS.

Janusz Piotrowski dodaje, że jakość powietrza w Opolu pogarsza się. - Stężenia średnioroczne dla pyłu PM10 w 2016 r. wynosiły 31 mikrogramów na metr sześc., a w 2018 - 35 mikrogramów. Notujemy też więcej dni z przekroczeniami dopuszczalnego poziomu pyłu PM 10: w 2016 roku było ich - 50, w 2017 - 53, w 2018 - 61. Nie lepiej sytuacja wyglądała z przekroczeniami ozonu. W roku 2017 było to 44 mikrogramy na metr sześc., a w 2018 - 51 mikrogramów - podał.

Ambasadorami akcji i członkami kapituły są: Andrzej Czernik, aktor i dyrektor teatru EkoStudio, Elżbieta Sobolewska, prezes fundacji „Uczymy się żyć razem” (opiekującej się osobami z autyzmem), Mirosław Małowski, lekarz i chemik badający wpływ zanieczyszczeń na organizm ludzki, Bogusława Maria Dedyk-Drosik, lekarz onkolog, oraz Joanna Łaba, lekarz rehabilitant i prezes Stowarzyszenia Triso, działającego na rzecz osób z zespołem Downa.

Do akcji może przystąpić każdy podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony https://powietrzewopolu.wordpress.com.

Przystępujący do akcji zobowiązuje się do stworzenia strefy czystego powietrza, której podstawą jest działanie urządzenia oczyszczającego dowolnej marki, dobranego parametrami do wielkości lokalu. Temu sposobowi mogą towarzyszyć inne metody, które posłużą poprawie jakości powietrza.

Po stwierdzeniu utworzenia strefy powietrza przez organizatorów uczestnik akcji otrzymuje certyfikat oraz plakietkę akcji. Te identyfikatory akcji powinny być wywieszone na widocznym miejscu.

Przez stronę internetową, portal społecznościowy FB i informacje w mediach organizatorzy zapewniają informację i promocję akcji. „Nowa Trybuna Opolska” jest patronem medialnym tego projektu.

Jak podała Krystyna Słodczyk, włączyły się do niego już dwie kawiarnie w Opolu i trzy przedszkola, dwie kolejne kawiarnie są w trakcie przystosowania pomieszczeń.

Od roku oczyszczacze działają w Przedszkółce przy ulicy. Grunwaldzkiej w Opolu. Niepubliczne przedszkole kupiło je za własne pieniądze, a rodzice przyklasnęli pomysłowi. - Nadal notujemy nieobecności dzieci z powodu choroby w sezonie jesienno-zimowym. Na to, czym oddychamy na dworze, wpływu nie mamy, możemy jednak zapewnić im czyste powietrze w budynku - komentuje Marcin Różański, dyrektor administracyjny przedszkola, do którego uczęszcza ok. 120 dzieci. Dyrektor Różański przyznaje, że urządzenia kosztują niemało, a w czasie eksploatacji trzeba wymieniać w nich filtry i czyścić je, jednak to inwestycja w zdrowie. Dlatego w Przedszkółce planują zakup kolejnych takich urządzeń.

Zofia Śmigielska z Akademii Kinder Centrum podkreśla, że budynki, w których odbywają się zajęcia akademii (to trzy lokalizacje w Opolu: na ul. Powstańców Śląskich, Partyzanckiej i Mikołajczyka), są zmodernizowane, a odczyty jakości powietrza w nich pokazały, że instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne i rekuperatory przy odpowiednim uszczelnieniu spełniają swoje funkcje: - Niemal od początku funkcjonowania placówki wyposażyliśmy pomieszczenia w nawilżacze powietrza, co - w naszej ocenie - ma wpływ na jego jakość i samopoczucie dzieci, wspomagająco stosujemy też oczyszczacze powietrza, ale przy kubaturze pomieszczeń, które zajmujemy, najważniejsze są systemy wentylacyjne - podkreśla Zofia Śmigielska i dodaje, że w dni takie jak ostatnio, kiedy w województwie ogłoszono alarm smogowy, oznaczający konieczność ograniczenia do minimum przebywania na dworze, szczególnie przez dzieci i seniorów, w akademii obowiązują odpowiednie procedury.

- Każdy opiekun grupy rano sprawdza serwisy informujące o stanie powietrza, dostajemy też z miasta alerty smogowe i o zagrożeniach i na przykład w tym tygodniu nie wychodzimy z dziećmi na dwór, a zamiast spacerów prowadzimy zajęcia ruchowe w placówkach - wyjaśnia Zofia Śmigielska.

Wątpliwości w sprawie stworzenia strefy czystego powietrza w Ana Cafe w Opolu nie miała też właścicielka kawiarni Anna Mołodecka. - Zamontowałam oczyszczacz, bo daje on dużo wyższy komfort przebywania dla gości i pracowników. Staram się dbać o zdrowie swoje i innych - uzasadnia Anna Młodecka.

- Nasza akcja to krok w kierunku lepszego, zdrowszego miasta - komentuje dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego. - Logo akcji to klosz, bo dotyczy ona zamkniętych pomieszczeń, pod nim liść klonowy, będący symbolem wzrostu, i kolor zielony kojarzący się z czystym powietrzem - opisywała przedstawicielka OAS.

Razem Przeciw Smogowi - jak lasy oczyszczają powietrze?

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.