Rektorzy polskich uniwersytetów obradowali w Łodzi. Nie boją się reformy Gowina

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Maciej Kałach

Rektorzy polskich uniwersytetów obradowali w Łodzi. Nie boją się reformy Gowina

Maciej Kałach

Uniwersytet Łódzki był w piątek (23 marca) gospodarzem obrad Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Szefowie uczelni dyskutowali o projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Z wypowiedzi prof. Wojciecha Nowaka, przewodniczącego KRUP i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wynika, że organizacja ta, reprezentująca też UŁ, akceptuje reformę.

Projekt reformy forsowany przez Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, został już przyjęty przez rząd, przed nim etap parlamentarny - a 1 października planowane wejście z życie. W naszym regionie poparcie dla nowelizacji wyrazili wcześniej m.in. prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, oraz prof. Radzisław Kordek, kierujący Uniwersytetem Medycznym w Łodzi - np. w ubiegłą środę, gdy obaj chwalili pomysły odwiedzającego miasto ministra.

Dotąd największe wątpliwości wobec reformy płynęły ze środowiska UŁ. Dla przykładu na 14 profesorów i doktorów z Łodzi, którzy w lutym podpisali się pod ogólnopolskim listem przeciw reformie, aż 13 pracuje w UŁ.

Jakie zmiany niesie reforma ministra Gowina? Czego dotyczą negocjacje rektorów z ministerstwem nauki? Ile wynosi budżet na naukę w 2019 roku?

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.