Materiał informacyjny IPN

Relacja peregrynacji wystawy „Tu rodziła się Solidarność”

Duszniki Zdrój. Od lewej: Stanisław Wesołowski (uczestnik protestu) i Jan Zawadzki (wskazuje na zdjęciu swoje miejsce pracy). Fot. Adam Pacześniak. IPN Wr. Duszniki Zdrój. Od lewej: Stanisław Wesołowski (uczestnik protestu) i Jan Zawadzki (wskazuje na zdjęciu swoje miejsce pracy).
Materiał informacyjny IPN

dr Iwona Demczyszak
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN-KŚZpNP
we Wrocławiu

W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą powstania Solidarności Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. W lipcu i sierpniu br. jej uroczyste otwarciaoraz ekspozycje odbywają się równocześnie w wielu miejscach w całej Polsce (pokazy regionalne zostały przygotowaneprzez poszczególne Oddziały IPN), a28 sierpnia w Warszawie nastąpi prezentacja wszystkich regionów. Wystawa upamiętnia wydarzeniazwiązane z narodzinami Niezależnego SamorządnegoZwiązku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego autorzy główny akcent położylina przypomnienie pierwszych zakładów pracy, gdzie wybuchły protesty latem 1980 r.,oraz wskazanie głównych centrów strajkowych w poszczególnych regionach Polski. Wystawa składa się z 7 ekspozytorów-modułów (każdy po 3 plansze), podzielonych tematycznie na trzy części: ogólnopolską (dwa ekspozytory), regionalną (dwa ekspozytory) i lokalną (trzy ekspozytory).

Na Dolnym Śląsku prezentację wystawy zaplanowano w trzech miastach: w Dusznikach Zdroju (1 lipca), w Polkowicach (21 lipca) i we Wrocławiu (14 sierpnia).Zgodnie z harmonogramem pierwsza odsłona ekspozycji rozpoczęła się w Dusznikach Zdroju z udziałem Burmistrza Piotra Lewandowskiego i wicewojewody Jarosława Kresy. Oddział IPN we Wrocławiu reprezentowali dr Andrzej Drogoń – Dyrektor Oddziału i Joanna Dardzińska – p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.Druga odsłona miała miejsce w Polkowicach, gdzie uroczystego otwarcia dokonali Prezes IPN dr Jarosław Szarek orazBurmistrz miasta Pan Łukasz Puźniecki. Nie zabrakło także współautora wystawypana Łukasza Sołtysika z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu, który w krótkim wystąpieniu przypomniał historię pierwszych strajków w regionie – w Zakładach Górniczych „Polkowice” i „Rudna” w Polkowicach.

We Wrocławiu wystawę prezentowano przy Dworcu Głównym PKP. Do uczestników i organizatorów ekspozycji specjalny list skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki: „Dziś chylimy czoła przed organizatorami tych wyjątkowych protestów i rzeszami bezimiennych Polaków, którzy w tamtym trudnym czasie mieli odwagę upomnieć się o swoje prawa…” napisał. Obok licznie zebranych kombatantów, Dyrekcji IPN, udział w uroczystości wzięli wicewojewoda Pan Jarosław Kresa, a w imieniu Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” głos zabrał Tomasz Wójcik. Nie zabrakło pocztów sztandarowych reprezentujących Solidarność Walczącą i Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Uroczystość zaszczycili również przedstawiciele wielu ważniejszych instytucji mających siedzibę w stolicy Dolnego Śląska.

Dotychczasowe wernisaże zgromadziły licznych gości, wśród których honorowe miejsce zajęli uczestnicy wydarzeń z lipca i sierpnia 1980 r. To wystawa dla nich – aby pamięć o ich odwadze i zaangażowaniu przetrwała w świadomości młodszych pokoleń. Od września br. kolejne ekspozycje na Dolnym Śląsku przewidzianom.in. wDzierżoniowie, Jeleniej Górze,Legnicy, Wałbrzychu. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy.

Materiał informacyjny IPN

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.