Remont tej drogi będzie sporo kosztować

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Remont tej drogi będzie sporo kosztować

Alicja Kucharska

Ulica Cegielniana mogłaby być świetnych skrótem z centrum na ulicę wylotową z miasta. Remont nie wszystkich jednak cieszy

Choć o remoncie ulicy Cegielnianej mówi się od dawna, to zdaje się, że w końcu dojdzie on do skutku. Ogłoszono już przetarg na wykonanie robót budowlanych i prawdopodobnie niebawem zostanie wyłoniony wykonawca.

Ale… zwolenników przebudowy Cegielnianej jest tylu, co przeciwników. Ci pierwsi wskazują, że droga, zwłaszcza na ostatnim odcinku jest dziurawa jak sito, natomiast ci drudzy są pewni, że po remoncie - na dotychczas nieuczęszczanej ulicy - pojawi się sporo samochodów. - I zapewne na prostym odcinku nie będą jeździły 30 km/h, a więc w pewien sposób zwiększy to niebezpieczeństwo - dodaje pan Jan.

Obecnie, chcąc przejechać przez Cegielnianą na Sobieskiego, kierowcy skręcają w Brukową. A ta jest bardzo wąska. I z pewnością nie jeden zmieniłby trasę i pojechał wyremontowanym odcinkiem. A wyremontowana ma być cała Cegielniana. Począwszy od ulicy Łużyckiej, do ul. Sobieskiego włącznie. Pierwsze kilkaset metrów ma nawierzchnię w dobrym stanie, ale końcowy odcinek to jakby inna droga. Asfalt zmienia się w błoto.

Szutrowej drogi, z kocimi łbami chcą pozbyć się również niektórzy właściciele ogródków działkowych. - Jadąc trzeba uważać na dziury, by nie urwać nadwozia, a idąc… latem jest pełno kurzu po przejechaniu samochodu, a jesienią trzeba uważać, żeby nie być ochlapanym - mówi pan Krzysztof, który w pobliżu ma swoją działkę. Z planów cieszy się także pani Krystyna, która często korzysta z tej drogi. - Tu są okropne dziury. Po remoncie na pewno byłoby łatwiej i kierowcom i pieszym - komentuje pani Krystyna.

Ale nie wszyscy są tego samego zdania. - Mieszkańcy są w stanie przejechać po tej drodze tych kilkadziesiąt metrów, a jak ją wyremontują, to z pewnością będzie tu o wiele większych ruch - ocenia Remigiusz Krupa. Podobnego zdania jest Łukasz Marchlewicz mieszkający na pobliskim osiedlu. - Teraz jest dobrze, bo nie ma tu dużego ruchu, dzięki czemu jest bezpieczniej. Lepiej by było, gdyby dołożono do remontu ulicy Sobieskiego.

Modernizacja ul. Cegielnianej ma być kompleksowa. Bo oprócz budowy samej drogi, wykonane ma zostać odwodnienie i oświetlenie. Na inwestycję w budżecie zabezpieczono ok. 3,7 mln. Na zadanie gmina otrzyma dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego.

Zakres prac uwzględnia dwa odcinki. Pierwszy od Sobieskiego do Brukowej, drugi od wiaduktu kolejowego do Łużyckiej. Na pierwszym, liczącym ok. 480 m, na którym pojawi się nowa nawierzchnia z betonu asfaltowego, z częściowo obustronnymi chodnikami z betonowej kostki brukowej. Na tym odcinku mają się pojawić cztery przejścia dla pieszych, które zostaną dodatkowo doświetlone.

Z odcinkiem drugim wiąże się konieczność przebudowy skrzyżowania. Dzięki temu wyjazd z ulicy Cegielnianej na ulicę Łużycką będzie o wiele łatwiejszy. - Jezdnia zostanie poszerzona, a więc będzie wystarczająco dużo miejsca dla skręcających w lewo, jak i w prawo - wyjaśnia Marek Nowacki z urzędu miasta.

Etapem trzecim nazywany jest remont 445 metrowego odcinka, gdzie nawierzchnia jezdni ma być wzmocniona i odtworzona.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.