Rolniczka Podlasia ma serce do zwierząt. Sama podbija serca internautów

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Izabela Krzewska

Rolniczka Podlasia ma serce do zwierząt. Sama podbija serca internautów

Izabela Krzewska

Ludzie najpierw pukali się w głowy, po co mi krowy, których się nie doi? Po co konie? Po co kozy? Teraz wciąż słyszę pytanie: gdzie ukrywam swoich pracowników. Nie wierzą, że sama prowadzę tak duże gospodarstwo. Ale tak jest. Kobiety na prawdę wiele potrafią - mówi Emilia Korolczuk, rolniczka z podzabłudowskiej wsi Laszki, sołtyska, bohaterka serialu "Rolnicy. Podlasie" i youtuberka prowadząca swój kanał "Ranczo Laszki".

Ma 33 lata. W Laszkach mieszka z babcią. W gospodarstwie prócz nich są trzy psy, dwa koty, trzy konie, ponad setka kóz, 25 sztuk bydła, 11 królików, 22 kury, pięć kogutów, dwie kaczki, cztery pawie, perliczki, gęś, świnka morska i cztery pająki ptaszniki. Uff. Chyba nikt nie został pominięty. Ale możliwe, że w momencie publikacji tego artykułu będą to liczby nieaktualne. Bo rolniczka przygarnia porzucone, niechciane, chore zwierzęta. Prowadzi swego rodzaju azyl dla zwierząt, przetrzymywanych w złych warunkach lub uratowanych od rzeźni. Kobieta współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Ludzie sami oddają pod jej opiekę bezdomne stworzenia. Części udaje się znaleźć nowych właścicieli. Część dostaje "stałe zameldowanie" w Laszkach. I tak ranczo wciąż się rozrasta.

Większość domowników ma swoje imię. Mućka Arizona, byczek Amigo - najmłodszy w stadzie. Jest krowa Munia z córką Moondance. Przy tak dużym inwentarzy trzeba mieć system. Młode otrzymuje imię na pierwszą literę imienia matki. I tak tworzą się klany. Na czele jednego z nich stoi emerytka Delta, zwana kozią babcią. Jej córki to Dumka i Daisy. Ta druga ma córkę Dobrusię. Z kolei inny klan tworzy Izma, Indianka i Iza.

- Jeśli brakuje mi pomysłów, wrzucam zdjęcie zwierzaka na swojego facebooka i proszę o sugestie - tłumaczy 33-latka.

A trzeba się wykazać sporą kreatywnością. Tylko w marcu, do końca zeszłego tygodnia, Emilia asystowała w 24 porodach. Koza Barbie właśnie zakończyła turę wykotów (wydawania na świat młodych). Emilia szuka imienia dla małego koziołka. Oczywiście na literę B. Jakieś pomysły?

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Izabela Krzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.