Rolnik: Ścieki zalewają mi pole i staw, a gmina nic nie robi!

Czytaj dalej
Fot. Mariola Fidura
Mariola Fidura

Rolnik: Ścieki zalewają mi pole i staw, a gmina nic nie robi!

Mariola Fidura

Siedliska k. Ełku To efekt wadliwie działającej przepompowni. Wójt zleca modernizację.

Zbigniew Wołk chciałby łowić ryby w swoim stawie i cieszyć się pięknem przyrody. Jest to jednak niemożliwe. Wszystko z powodu przepompowni ścieków. Umieszczona jest ona na działce mężczyzny w miejscowości Siedliska. Kilka razy w roku przepompownia przecieka i zalewa pole oraz staw pana Zbigniewa. Jak mówi, interwencje w gminie nie dają żadnego rezultatu.

- Przepompownia znajduje się na mojej ziemi od około dziesięciu lat- żali się pan Zbigniew. - Kłopoty z nią były od samego początku. Ostatnio jednak ścieki dosłownie zalewają i niszczą wszystko. Niedaleko przepompowni jest mały staw. Przez spływające do niego nieczystości wyginęły w nim wszystkie ryby. Nawet kaczki nie chcą usiąść na tym śmierdzącym od ścieków stawie.

Pierwszy duży przeciek wydarzył się w grudniu 2016 r. Pan Zbigniew interweniował w Urzędzie Gminy Ełk, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

Kolejne zalanie nastąpiło na początku marca bieżącego roku.

Po trzecim wycieku, na początku kwietnia tego roku, Wołk powiedział dość.

- Woda w stawie ma kolor brunatny - stwierdza. - Wszys-tko co w nim żyło - wymarło. Drogę, która była kilka razy zalana, muszę naprawiać za własne pieniądze, chociaż jest ona własnością gminy. Będę żądał od gminy Ełk odszkodowania za poniesione przez mnie straty. Jak trzeba pójdę do sądu!

Wójt gminy Ełk przyznaje, że feralna przepompownia była kontrolowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Giżycku. Po kontroli przekazano do Urzędu Gminy zalecenia wskazujące na szereg nieprawidłowości, które istnieją od momentu powstania tej przepompowni czyli od 2010 r. To np. brak monitoringu oraz zbyt mała komora ścieków.

- Do tej pory zleciłem m.in. wykonanie dokumentacji technicznej na kompleksową modernizację przepompowni - mówi wójt Tomasz Osewski. - Doraźnie zamontowano system monitoringu, który na bieżąco zapewni nadzór nad pracą urządzeń.

Zgodnie z zaleceniami WIOŚ, gmina zleciła prace modernizacyjne w zakresie wymiany istniejących szaf sterowniczych wraz z montażem dodatkowych elementów automatyki przepompowni i uruchomieniem modułu telemetrycznego.

Mariola Fidura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.