Czesław Wachnik

Rondo praktycznie pewne

- To dobrze, że powstanie tu rondo. Sugeruję, by było podobne do ronda im. Jana Pawła II, a więc z wcześniejszymi prawoskrętami. Wtedy będzie bezpieczniej Fot. C.Wachnik - To dobrze, że powstanie tu rondo. Sugeruję, by było podobne do ronda im. Jana Pawła II, a więc z wcześniejszymi prawoskrętami. Wtedy będzie bezpieczniej - tłumaczy Waldemar Tomczyk
Czesław Wachnik

To niemal pewne. Dostaliśmy informację, wprawdzie nieoficjalną, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zaaprobował wniosek prezydenta Zielonej Góry. A prezydent Janusz Kubicki wnioskował o uchylenie ochrony konserwatorskiej, dotyczącej przybudówki do Domu Winiarza przy ul. Wojska Polskiego 96. Przybudówka ta blokuje budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Wyszyńskiego i Zacisze. Wspomniana informacja zostanie oficjalnie potwierdzona w ciągu 2-3 tygodni.

O tym, że to dobra decyzja powiedział nam Waldemar Tomczyk: - Rondo bardzo się przyda. Sugeruję, by było podobne do tego im. Jana Pawła II, a więc z prawoskrętami. Wtedy będzie bezpiecznie.

Także Ryszard Zawodny jest zwolennikiem budowy ronda: - Tu bardzo często dochodzi do kolizji. Pamiętam jak niedawno jedno z aut wpadło wręcz do budynku. Dlatego szkoda, że tak długo trwa dyskusja o budowie ronda. Ono powinno powstać już kilka lat temu. Na tym skrzyżowaniu jest naprawdę duży ruch - zauważa mieszkaniec.

Przypomnijmy, że o konieczności budowy ronda pisaliśmy wielokrotnie, pierwszy raz w 2014 roku, później w lutym 2017 a ostatnio przed kilkoma dniami. I właśnie po naszym materiale w lutym br. prezydent Zielonej Góry wystąpił z wnioskiem do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wyłączenie przybudówki spod ochrony konserwatorskiej.

Co niezwykle istotne, jego wniosek poparła lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis - Kopeć. Wniosek prezydenta trafił do stolicy już w marcu 2017 roku. Jednym z argumentów, który się w nim znalazł, była konieczność poprawy bezpieczeństwa na wspomnianym skrzyżowaniu. A stanie się to najpewniej po wybudowaniu ronda. Tu przypomnijmy, że tylko w 2015 roku na skrzyżowaniu odnotowano 16 wypadków i kolizji a rok później nawet 17 tego typu zdarzeń.

Rondo jest potrzebne także z innego powodu. Otóż budowana jest obecnie Trasa Aglomeracyjna, która ma być drogą alternatywną dla ulic Bohaterów Westerplatte i Wojska Polskiego. Na razie trasa powstaje między dworcem PKP a ul. Zjednoczenia. Ale planuje się jej wydłużenie o Działkową i właśnie Zacisze. Jednak, by z ulicy Zacisze sprawnie zjechać na Wojska Polskiego i dalej w kierunku Krosna Odrzańskiego i Wyszyńskiego, konieczne jest rondo. Bez niego na skrzyżowaniu byłyby stale korki, a sytuacja stawałaby się pewnie jeszcze bardziej niebezpieczna, niż jest dzisiaj.

Kiedy rondo powstanie?
- Najpewniej dopiero w 2019 roku - odpowiedział nam wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.
- Dlaczego tak późno?
- Bo to skomplikowana inwestycja, a ponadto trzeba pozyskać pieniądze zewnętrzne - wyjaśnił wiceprezydent.
Wiceprezydent Kaliszuk poinformował nas także, że miasto już ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Ma ona dotyczyć budowy ronda oraz przebudowy ulicy Zacisze. W ramach opracowania dokumentacji jej wykonawca ma także wykonać pomiar natężenia ruchu. Zaś sama ulica Zacisze ma być czteropasmowa, mają się pojawić tzw. buspasy a więc pasy przeznaczone wyłącznie dla autobusów, zapewne już elektrycznych, pasy włączeniowe i prawoskręty. Ma być także ścieżka rowerowa, zatoczki autobusowe, będzie także nowe oświetlenie.

W ramach projektu zakłada się także przebudowę całej infrastruktury m.in. kanalizacji deszczowej. Obecnie przy dużych opadach skrzyżowanie jest zalewane deszczówką, płynącą z góry ulicą Wyszyńskiego. Będą też m.in. nowe sieci gazowe, telekomunikacyjne, ciepłownicze.

Dokumentacja ma być gotowa wiosną 2018 roku, tak, by w przyszłym roku miasto mogło rozpisać przetarg na wyłonienie wykonawcy. Prace ruszą jesienią 2018 roku.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.