Ryszard Kowalczyk był tajnym współpracownikiem SB

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/KSW
Krzysztof Ogiolda

Ryszard Kowalczyk był tajnym współpracownikiem SB

Krzysztof Ogiolda

Ryszard Kowalczyk wraz z bratem Jerzym wysadził w 1971 aulę WSP. Obaj są patronami opolskiej ulicy. - Jak się uprawia politykę historyczną zamiast historii, to powstaje taki pasztet - uważa Zbigniew Bereszyński, który znalazł informację w zasobach IPN. O swoim ustaleniu poinformował listem wojewodę.

- Rejestracji dokonano w połowie 1981 roku, gdy Ryszard Kowalczyk odbywał karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Barczewie. Po wyjściu na wolność był on zaliczany do sieci agenturalnej Departamentu III MSW jako TW pseudonim „Seep” - ustalił Zbigniew Bereszyński, działacz niepodległościowy i badacz, autor monumentalnej książki „NSZZ „Solidarność” i rewolucja solidarnościowa na Śląsku opolskim 1980-1990”.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.