Są pieniądze, będzie rozbudowa szpitala w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

Są pieniądze, będzie rozbudowa szpitala w Chojnicach

Maria Eichler

W ciągu dwóch lat powstanie centrum diagnostyki i terapii raka.

To już pewne, bo są pieniądze. Chojnicki szpital czeka rozbudowa. Obok budynku zakładu patomorfologii powstanie centrum diagnostyki i terapii onkologicznej.

Zmienili projekt

- Już od dawna przymierzaliśmy się do budowy centrum diabetologicznego, bo cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i wydawało się nam, że warto pójść w tę stronę - informuje dyrektor szpitala Leszek Bonna. - Mieliśmy projekt i pozwolenie na budowę. Ale zmieniły się priorytety i nie było szans, żeby dostać na to pieniądze. Więc zmieniliśmy nasz projekt pod wymogi płatnika, a rak przecież też jest bardzo poważną chorobą i coraz częściej występującą. Liczba zachorowań na choroby nowotworowe wzrasta, trzeba więc na to reagować.

W miniony poniedziałek dyrektor Bonna podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji. Całość ma kosztować ok. 8 mln zł, dofinansowanie to 85 proc., czyli 6,7 mln zł.

Nowy budynek będzie połączony ze szpitalem podziemnym tunelem. W części podziemnej będzie zaplecze techniczne, szatnie itd. Natomiast na parterze planowana jest pracownia endoskopowa, która zostanie przeniesiona ze szpitala, a będzie miała bardziej funkcjonalne warunki i nowoczesny sprzęt. To tu zrobimy gastroskopię czy kolonoskopię. W tej części będą też gabinety lekarskie chirurgów i onkologów, to tu będą przyjmować pacjentów i wykonywać ambulatoryjne zabiegi.

Poszerzony będzie dzienny oddział chemioterapii, który teraz ma dość ograniczone warunki przestrzenne. - Chodzi o to, żeby poprawić komfort pacjentom - podkreśla dyrektor szpitala.

Może na wiosnę

Kiedy zaczną się roboty? - Po wakacjach zajmiemy się papierkową robotą i przygotowaniem przetargu - mówi Leszek Bonna. - Procedury mogą potrwać i z pół roku, a więc może na wiosnę się zacznie...Ale może i dłużej...

Czy w związku z tą zmianą planów szpital zarzuci myślenie o diabetologii?

- Jak wybudujemy centrum i jak do niego przeniesie się chemioterapia, to uwolnią się pomieszczenia i wtedy tam umieścimy kompleksową ambulatoryjną opiekę nad cukrzykami, a poradnia diabetologiczna będzie funkcjonowała jak do tej pory - wyjaśnia szef lecznicy.

Maria Eichler

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.