Sąd zakończył sprawę byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Tomasz Plaskota

Sąd zakończył sprawę byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Tomasz Plaskota

Wyrok skazujący uchylony, postępowanie umorzone, zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie Mariusza Kamińskiego

Sąd Okręgowy w Warszawie mógł w sprawie wybrać trzy rozwiązania: rozpoznać apelację, zdecydować, że apelacja nie będzie rozpatrywana, oraz zapytać o zdanie Sąd Najwyższy. Zdecydował się na pierwszą możliwość.

Sędzia Grażyna Puchalska powiedziała w uzasadnieniu do wyroku, że akt łaski umarza postępowanie bez względu na to, w jakiej instancji toczy się sprawa. Podkreśliła, że sąd przyjął koncepcję nieograniczonego prawa łaski. – Sąd nie ma prawa dociekać przyczyn tej decyzji ani jej oceniać – stwierdziła sędzia.

źródło: TVN24/x-news

Mariusz Kamiński, obecnie poseł PiS i koordynator służb specjalnych, w latach 2005–2007 był szefem CBA.

W marcu 2015 r. skazano go nieprawomocnym wyrokiem sądu na karę trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności i dziesięć lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Mariusz Kamiński był oskarżony o nielegalne działania operacyjne przy tzw. aferze gruntowej, w czasie, kiedy był szefem CBA.

Oprócz Mariusza Kamińskiego wyroki otrzymali również jego współpracownicy z CBA.

Maciej Wąsik, były wiceszefa CBA, oraz byli dyrektorzy Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorz Postek i Krzysztof Brendel. Skazano ich na 2,5 roku więzienia oraz dziesięcioletni zakaz zajmowania stanowisk publicznych.

W listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda zastosował wobec Mariusza Kamińskiego oraz jego współpracowników prawo łaski. – Można ułaskawić osobę skazaną wyrokiem nieprawomocnym, bo konstytucja nie zawęża tego uprawnienia prezydenta tylko do orzeczeń prawomocnych – oceniał decyzję prezydenta minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Bardzo się cieszę, sprawiedliwości stało się zadość – tak decyzję warszawskiego sądu o uchyleniu wyroku skazującego Kamińskiego skomentowała wczoraj premier Beata Szydło.

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.