Andrzej Matys

Samochody autonomiczne, czyli jazda bez kierowcy

Samochody autonomiczne, czyli jazda bez kierowcy Fot. Renault Polska
Andrzej Matys

Myślę, że w odległej przyszłości prowadzenie samochodu przez człowieka będzie w ogóle zabronione - powiedział kiedyś Elon Musk, szef Tesli (producent samochodów elektrycznych). Gdy zawrzało, wyjaśnił, że chodziło mu o moment, gdy pojazdy autonomiczne będą bezpieczniejsze, niż prowadzone przez człowieka.

Kiedy to się stanie, trudno o konkretną datę. Koncerny pracują, a specjaliści wieszczą, że w 2030 roku samochody z funkcją w pełni automatycznej jazdy będą mogły stanowić nawet 25 proc. wszystkich aut.

Jak naszą motoryzacyjną przyszłość widzą mieszkańcy Podlasia? Niedawno Renault Polska zleciło firmie Kantar TNS badania opinii społecznej. Wynika z nich m.in. że Podlasianie nie tylko chcą korzystać ze ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów i carsharingu (wypożyczalnie aut elektrycznych), ale olbrzymią estymą darzą też pojazdy autonomiczne i elektryczne.

Aż 67 proc. pytanych przynajmniej część drogi do pracy lub szkoły pokonuje samochodem - to największy odsetek w Polsce. Ankietowani zgadzają się, że niezbędne jest wdrażanie rozwiązań dotyczących tzw. mobilności zrównoważonej. 93 proc. z nas uważa, że warto częściej korzystać z transportu zbiorowego, a 97 proc. - że w ogóle trzeba zmienić nawyki transportowe.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.