Samotnie, w kontrze do PRL i cenzury, Aftanazy napisał dzieło, które stało się biblią kresową

Czytaj dalej
Fot. IPN
Wiesław Pierzchała

Samotnie, w kontrze do PRL i cenzury, Aftanazy napisał dzieło, które stało się biblią kresową

Wiesław Pierzchała

Opus magnum Romana Aftanazego to oczywiście pomnikowe, 11-tomowe „Dzieje rezydencji na dawnych Kresach Rzeczypospolitej”. Fenom tej publikacji polega na tym, że autor pisał ją... chałupniczo: samotnie, po godzinach pracy i bez wsparcia finansowego (!) Czynił to w czasach PRL, gdy nie było internetu, a wiedza o Kresach była zakazana.

Napisał tysiące listów do kresowian na całym świecie i skserował tysiące przysłanych zdjęć z dworami, pałacami i zamkami. Napisał do szuflady dzieło bijące na głowę te, które pisały całe zespoły naukowców. O tej niezwykłej, wręcz niewiarygodnej historii możemy przeczytać w książce „Kustosz i samotnik” wydanej przez Ossolineum.

Aftanazy to kresowiak z krwi i kości. Urodził się pod Stryjem, studiował historię na sławnym Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i zaczął pracować jako bibliotekarz w tamtejszym Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Jego dyrektorem był znakomity historyk sztuki i kultury, prof. Mieczysław Gębarowicz. To właśnie on pomógł wydostać Aftanazego z rąk NKWD, które po ponownym wejściu Armii Czerwonej w 1944 roku aresztowało go za działalność antyradziecką.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.