Helena Wysocka

Sejny. Burmistrz Nowalski: Radni chcą uhonorwać obcy rząd

Nadanie tytułu konsulatowi, delegaturze litewskiego rządu jest uhonorowaniem tego kraju - wyjaśnia Nowalski. Fot. Anatol Chomicz Nadanie tytułu konsulatowi, delegaturze litewskiego rządu jest uhonorowaniem tego kraju - wyjaśnia Nowalski.
Helena Wysocka

Radni chcą uhonorować obcy rząd - grzmi burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Przewodniczący samorządu tłumaczy, że chodziło tylko o to, by docenić pracę konsulów Litwy.

W końcu minionego tygodnia miejscy radni przyznali kilkanaście tytułów „Zasłużony dla Miasta Sejny”. Na liście znalazł się m.in. były szef Straży Pożarnej Zdzisław Czakis, dyrektor szpitala i radny wojewódzki Waldemar Kwaterski oraz Konsulat Republiki Litewskiej.

Ta ostatnia propozycja nie spodobała się burmistrzowi.

- Nadanie tytułu konsulatowi, delegaturze litewskiego rządu jest uhonorowaniem tego kraju - wyjaśnia Nowalski. - Tymczasem Sejny są częścią Polski i mają obowiązek realizowania polityki własnego rządu, w tym konsultowania z nim relacji z władzami innych państw. Dlatego uważam, że honorowanie obcych rządów jest niedopuszczalne.

Zdzisław Rzepiejewski, przewodniczący rady, mówi, że nie chodzi o „obcy rząd”, a o konsulów, którzy bardzo dobrze pracowali w placówce w Sejnach.

- Trudno wymieniać wszystkich - wyjaśnia. - Ale wobec zastrzeżeń burmistrza postanowiliśmy, że wniosek o nadanie tytułu wróci do kapituły, która zastanowi się nad jego zasadnością.

Helena Wysocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.