Helena Wysocka

Sejny. Burmistrz Nowalski: Radni chcą uhonorwać obcy rząd

Nadanie tytułu konsulatowi, delegaturze litewskiego rządu jest uhonorowaniem tego kraju - wyjaśnia Nowalski. Fot. Anatol Chomicz Nadanie tytułu konsulatowi, delegaturze litewskiego rządu jest uhonorowaniem tego kraju - wyjaśnia Nowalski.
Helena Wysocka

Radni chcą uhonorować obcy rząd - grzmi burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Przewodniczący samorządu tłumaczy, że chodziło tylko o to, by docenić pracę konsulów Litwy.

W końcu minionego tygodnia miejscy radni przyznali kilkanaście tytułów „Zasłużony dla Miasta Sejny”. Na liście znalazł się m.in. były szef Straży Pożarnej Zdzisław Czakis, dyrektor szpitala i radny wojewódzki Waldemar Kwaterski oraz Konsulat Republiki Litewskiej.

Ta ostatnia propozycja nie spodobała się burmistrzowi.

- Nadanie tytułu konsulatowi, delegaturze litewskiego rządu jest uhonorowaniem tego kraju - wyjaśnia Nowalski. - Tymczasem Sejny są częścią Polski i mają obowiązek realizowania polityki własnego rządu, w tym konsultowania z nim relacji z władzami innych państw. Dlatego uważam, że honorowanie obcych rządów jest niedopuszczalne.

Zdzisław Rzepiejewski, przewodniczący rady, mówi, że nie chodzi o „obcy rząd”, a o konsulów, którzy bardzo dobrze pracowali w placówce w Sejnach.

- Trudno wymieniać wszystkich - wyjaśnia. - Ale wobec zastrzeżeń burmistrza postanowiliśmy, że wniosek o nadanie tytułu wróci do kapituły, która zastanowi się nad jego zasadnością.

Helena Wysocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.