Seniorzy coraz częściej zalegają z opłatami

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Izabela Krzewska

Seniorzy coraz częściej zalegają z opłatami

Izabela Krzewska

Problemy ze spłatą długów ma ponad 2,1 tys. mieszkańców regionu w wieku 65+

Głównym ich problemem są kredyty i pożyczki. Ale w emeryckich portfelach brakuje też pieniędzy na czynsz, rachunki za prąd, gaz (na seniorów przypada 12 proc. nieopłaconych rachunków). Osoby starsze słabiej radzą sobie również z płatnościami za wodę i w spłacie pożyczek w firmach pozabankowych. Należy do nich odpowiednio 10 proc. i 8 proc. zaległości z obu tych kategorii.

W woj. podlaskim seniorzy są winni 20,7 mln zł. Tak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor na koniec 2016 r. Rekordzistką u nas jest 65-latka, której długi sięgają blisko 351,2 tys. zł.

Przeciętny „krajowy” dług w ciągu roku niemal się podwoił i wynosi obecnie 13,8 tys. zł. W Podlaskiem wynosi 9,8 tys. zł. Tempo wzrostu przeraża.

- Jeszcze na koniec 2015 r. wysokość „emeryckiego” długu stanowiła dwie trzecie średniej zaległości ogółu dłużników, dziś niewiele odstaje od średniej dla wszystkich, wynoszącej 14 352 zł. A nie da się ukryć, że możliwości finansowe osób starszych są jednak mniejsze niż aktywnej zawodowo i cieszącej się zdrowiem młodszej części populacji - tłumaczy Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Mimo że emerytury rosną. W woj. podlaskim przeciętne miesięczne świadczenie w 2015 r. wynosiło brutto 1887,83 zł. Rok wcześniej - 1836,46 zł, a w 2010 r. - 1525,45 zł. Wciąż należy jednak do najniższych w Polsce. I, jak widać, nie zawsze wystarcza na jednoczesne opłacenie mieszkania, bieżących rachunków, kosztownych leków. Część emerytów sięga więc po kredyty i pożyczki. Często też po to, aby pomóc bliskim.

- Starsi ludzie nie mają serca odmówić swoim wnukom, kiedy ci proszą o wzięcie dla nich pożyczki. Nie byłoby w tym problemu, dopóki krewni spłacaliby zobowiązania, tak jak obiecali. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna - zauważa Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. - Z biegiem czasu okazuje się, że wnuki nie płacą rat. O tym niemiłym fakcie seniorzy często dowiadują się dopiero od negocjatora z firmy windykacyjnej.

Choć udział osób starszych wśród niesolidnych dłużników rośnie i tak jest niewielki w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Osoby powyżej 65 lat stanowią prawie 20 proc. Polaków, a wśród zadłużonych w rejestrach BIG jest ich 8 proc. W takiej statystyce Podlaskie wypada najlepiej w kraju. Na tysiąc mieszkańców w wieku 65 plus, tylko 11 ma problem z regulowaniem płatności (tyle samo w woj. pod-karpackim). Na drugim biegunie jest kujawsko-pomorskie (28 osób).

Seniorzy coraz częściej zalegają z opłatami
opr. graf.: Radek Mogilewski

W statystykach mieszkańcy Podlaskiego z reguły nie należą do grona największych dłużników. Dlaczego?

- Ze względów mentalnościowych - tłumaczy Zbigniew Sulewski, białostocki ekonomista z Centrum A. Smitha. - Ludzie są bardziej konserwatywni, ostrożnie podchodzą do kredytów, nie żyją ponad stan.

Do tego może dochodzić brak zaufania do instytucji finansowych.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.