Seria kradzieży aut. Zwłaszcza luksusowych

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Izabela Krzewska

Seria kradzieży aut. Zwłaszcza luksusowych

Izabela Krzewska

Tylko w Białymstoku i okolicach zginęło ostatnio kilkanaście samochodów.

To głównie japońskie i niemieckie marki. Skala kradzieży jest na tyle duża, że policja zaapelowała przez media do mieszkańców o szczególną ostrożność. Na lokalnych witrynach internetowych pojawiają się zaś ogłoszenia pokrzywdzonych właścicieli, którzy proszą o pomoc w odnalezieniu auta.

- Byliśmy w domu, ale nic nie słyszeliśmy. Alarm się nie włączył. Złodzieje nie włamywali się na siłę, tylko komputerowo - opowiada właściciel czarnego audi A4 skradzionego we wsi k. Białegostoku, w nocy z 14/15 marca. - Na monitoringu sąsiada widać, że przez pół godziny robili podchody. Podchodzili i odchodzili. Sprawdzali pewnie, czy nikt się nie obudzi - dodaje 27-latek.

W podobnych okolicznościach ginęły inne samochody.

- Z ustaleń policyjnych wynika, że złodzieje kradną w godzinach nocnych. Sprawcy po wytypowaniu i wcześniejszej obserwacji posesji i właścicieli pojazdu, najczęściej po północy pokonują ogrodzenie posesji (także poprzez uszkodzenie mechanizmu siłownika bramy), a następnie przełamują zabezpieczenia samochodów, uruchamiają je i odjeżdżają - mówi mł. asp. Adam Romanowicz z KWP w Białymstoku.

Niektórzy przestępcy są na tyle zuchwali, że kradną w czasie, gdy właściciele są w tym czasie w domu.

Niektórzy ułatwiają złodziejom pracę, bo zostawiają w samochodzie kluczyki i dokumenty. Stąd prośba o zabezpieczanie samochodów, posesji i wyczulenie na podejrzane hałasy czy osoby i pojazdami z numerami rejestracyjnymi spoza województwa podlaskiego lub zagranicznymi.

Od lat najczęściej kradzionym autem jest volkswagen (Passat, Sharan, Golf), Audi (A4, A6), a także Toyoty (Auris, Corolla, Yaris), i Hondy (Accord, Civic, CRV). To najbardziej chodliwe samochody kradzione często na zamówienie. Robią to grupy przestępcze ukraińskie i litewskie, które szmuglują luksusowe auta do krajów byłego WNP. Volkswageny rozbierane są na części. Co warto zaznaczyć, Podlaskie jest regioniem, gdzie odnotowuje się najmniej kradzieży aut w kraju.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.