Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Siedemnaście krajów w siedemnaście miesięcy. Na rowerach

Czytaj dalej
Katarzyna Łuszyńska

Siedemnaście krajów w siedemnaście miesięcy. Na rowerach

Katarzyna Łuszyńska

Ewelina i Piotr Mucha z Białegostoku w podróż rowerową po Europie i Azji wyruszyli w czerwcu 2017 r. Spędzili w niej 17 miesięcy. Nam opowiadają, co widzieli,co jedli i jak spędzili ubiegłorocznego sylwestra.

Ile kilometrów pokonaliście w czasie swojej podróży?

Piotr: Na rowerach przejechaliśmy blisko 17600 km. Gdy jeździliśmy po płaskim terenie, zwykle pokonywaliśmy 80-100 km, a maksymalnie 120 km dziennie. Podróżowaliśmy też samolotami, koleją transsyberyjską i autostopem. Na początku byliśmy podekscytowani, ale jednocześnie nie byliśmy do końca pewni, czy rower to na pewno to. Jednak z każdym kilometrem utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że podjęliśmy dobrą decyzje. Najpierw zwiedziliśmy Litwę, Łotwę i Estonię. Potem dotarliśmy do Rosji. Nie mogliśmy jednak doczekać się Azji, bo jest bardziej egzotyczna niż Europa.

A ile krajów odwiedziliście?

Ewelina: W sumie 17. Do większości trzeba było mieć wizę. Wiele udało się nam uzyskać online. W przypadku pozostałych nie zawsze było łatwo. Najwięcej komplikacji było przy wyrabianiu 30-dniowej wizy rosyjskiej. Poza tym była najdroższa. Najszybciej poszło nam z wizą mongolską, bo nie zdążyliśmy wypełnić jeszcze dokumentów aplikacyjnych, a pani w okienku już nam ją drukowała na podstawie paszportów. Najbardziej emocjonująca była wizyta w ambasadzie chińskiej w Mongolii. Na miejscu byliśmy już o 7.30. Były dwie kolejki. Jedna dla Mongołów, druga dla obcokrajowców. Pierwsza osoba z naszej kolejki była tam już po godz. 4 nad ranem. A to dlatego, że to urzędnicy określają ile osób dziennie obsłużą. A ta osoba o wizę starała się już od kilku tygodni. My mieliśmy więcej szczęścia, bo zdobyliśmy ją za pierwszym razem. Pecha mieli natomiast hiszpańscy rowerzyści, którzy w swoich paszportach mieli stempel turecki, bo przez sprawy polityczne nie mogli otrzymać wizy do Chin, a próbowali w konsulatach w kilku krajach.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Łuszyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.