Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Sienkiewcza 15 w Białymstoku to dom i hotel Ostrowskiego

Dom przy ul. Warszawskiej 15, zbudowany około 1913 r. przez Wilhelma Ostrowskiego, który prowadził w nim hotel i restaurację. Dom przy ul. Warszawskiej 15, zbudowany około 1913 r. przez Wilhelma Ostrowskiego, który prowadził w nim hotel i restaurację.
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

W tym tygodniu kontynuuję opowieść o historii posesji przy ul. Sienkiewicza 15, której stan w 1897 r. uwiecznił na fotografii albumowej Józef Sołowiejczyk. W tym czasie stał na niej parterowy murowany dom, wzniesiony na początku XIX w. przez właściciela nieruchomości - Jana Rumpelliego. Przypomnę, że do Białegostoku przybył przed 1799 r. i zaczynał od działalności handlowej. W 1806 r. kupił tę posesję i w rękach jego, a następnie jego potomków i spadkobierców, pozostawała ona do 1878 r., gdy Karolina nosząca po drugim mężu nazwisko Zatorska, sprzedała ją Janowi Pietraszowi. Ten z kolei w 1888 r. wyzbył się jej na rzecz kupca Lejzera Kaca i jego żony Chany Gitli. To właśnie oni w 1897 r. byli właścicielami posesji przy ul. Sienkiewicza 15.

Pochodząca z 1897 r. księga adresowa odnotowuje, że w domu Kaca funkcjonował przede wszystkim skład manufaktury prowadzony przez właściciela posesji, który jednocześnie stanowił podstawę majątku rodziny. Jednocześnie pod tym samym adresem działał sklep produktów kolonialnych Pawła Powierzy, drukarnia Glaubermana oraz pracownia i sprzedaż gorsetów Kagana.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.