Siłę czerpie ze sportu. Na co dzień jest prezesem

Czytaj dalej
Fot. archiwum Marcina Rybackiego
Marek Weckwerth

Siłę czerpie ze sportu. Na co dzień jest prezesem

Marek Weckwerth

Dziś Marcin Rybacki startuje w bydgoskim triathlonie, a już w niedzielę jak zwykle pojawi się w swoim gabinecie szefa firmy Helgesen.

Od lat wspiera IAHV (International Association for Human Values), organizację pracującą na rzecz wartości ludzkich. Jako wolontariusz jest propagatorem etycznych zachowań w biznesie. Regularnie wspiera też Fundację Art of Living, największą pozarządową organizację charytatywną na świecie. Dzięki programom rozwijanym w fundacji, uczy innych jak radzić sobie ze stresem, budować poczucie własnej wartości oraz wspierać rozwój osobisty. Marcin Rybacki, bo o nim mowa, ma wiele wszechstronnych zainteresowań. Historia, fotografia, makroekonomia czy psychologia to tylko część z nich.

Biegiem przez życie

Siłę czerpie z uprawiania sportu. Jest zapalonym biegaczem. To w wolnym czasie, a zawodowo prezesem bydgoskiej firmy Helgesen. Pan Marcin ma za sobą 8 maratonów i kolejne w planach.

Marcin Rybacki jest zapalonym biegaczem. Tu na mecie maratonu berlińskiego przez Bramą Brandenburską.
Tomasz Czachorowski Marcin Rybacki jest zapalonym biegaczem. A zawodowo - prezesem bydgoskiej firmy Helgesen.

- Jesienią pobiegnę maraton w Atenach, historyczną trasą Filippidesa, słynnego posłańca, który pobiegł oznajmić Atenom zwycięstwo nad Persami mówi - mówi Rybacki. - Tej samej jesieni planuję również maraton poznański. Teraz jednak skupiam się na triathlonie, który odbędzie się na początku lipca w Bydgoszczy. W ubiegłym roku po raz pierwszy wystartowałem w takiej imprezie i spodobało mi się.

Dodajmy, iż ów triathlon rozpoczyna się już 8 lipca.

Jednak największym marzeniem pana Marcina jest maraton na zamarzniętym jeziorze Bajkał oraz na Kole Podbiegunowym. To będzie prawdziwe wyzwanie. A pierwsze z nich już w marcu 2018.

Bieganie to nie jedyny konik Marcina Rybackiego. Jest narciarzem, lubi wspinaczkę. Uwielbia sporty dające poczucie przestrzeni i prędkości. Jeździł też w rajdach samochodowych jako pilot.

Nasz rozmówca zachęca Czytelników do aktywności fizycznej. Nie trzeba wiele, by zacząć budować kondycję co poprawia samopoczucie i zdrowie. Wystarczy trzy razy w tygodniu wybiec w teren na pół godziny.

Sprzątanie puszczy

- Doskonałym miejscem do biegania jest Puszcza Bydgoska. Niestety, podczas codziennych treningów, widzę jak dużo jest w niej śmieci - martwi się Marcin Rybacki. - Pomyślałem, że trzeba coś z tym zrobić i tak, pięć lat temu narodziła się idea sprzątania naszej puszczy. Początkowo w gronie kilku znajomych, stopniowo zaczęła się rozrastać. Podczas ostatniej akcji pod nazwą Czysta Puszcza Bydgoska, która odbyła się w czerwcu, w akcji wzięło udział prawie sto osób, co mnie bardzo cieszy. Zebraliśmy ponad 300 worków śmieci.

Trener osobisty

Czysta Puszcza Bydgoska to tylko jedna z wielu akcji charytatywnych, w które angażuje się Marcin Rybacki. Zawodowo jest trenerem osobistym, tzw. mówcą motywacyjnym, pracuje z ludźmi nad rozwojem ich cech przywódczych. Jest też fachowcem od zarządzania zmianą oraz restrukturyzacji firm.

Jest też prezesem

Na co dzień jest prezesem bydgoskiej spółki Helgesen produkującej zbiorniki hydrauliczne dla największych producentów sprzętu ciężkiego na świecie. Będąc wymiennikiem oleju, są one nieodzowną częścią urządzeń potrzebujących do pracy dużej mocy, a co za tym idzie zasilanych hydraulicznie. Mowa o koparkach, dźwigach czy wywrotkach i innych specjalistycznych maszynach budowlanych czy rolniczych.

Helgesen oferuje własne rozwiązania i jest właścicielem kilku patentów, dzięki którym - jak zapewnia prezes - produkty są innowacyjne, bardziej wydajne, a w ostateczności mają lepszą cenę od konkurencyjnych.

Cała produkcja jest eksportowana. Ich najsłynniejszymi odbiorcami są amerykański Caterpillar, brytyjski JCB czy szwedzkie Volvo. W Europie zbiorniki są eksportowane głównie do Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii i Szwecji.

- Zatrudniamy blisko 50 pracowników. Myślimy o nowych inwestycjach, a to wiąże się ze wzrostem zatrudnienia - kontynuuje prezes. - W pierwszej kolejności skupimy się na uruchomieniu nowej hali produkcyjnej, co pozwoli zwiększyć nasze możliwości. W kolejnym etapie myślimy o własnej malarni oraz o rozwoju procesów cięcia i gięcia. Procesy te w chwili obecnej zlecamy naszym kooperantom. Potrzebujemy wykwalifikowanych spawaczy, szlifierzy, ślusarzy oraz monterów. Jesteśmy też otwarci na osoby bez doświadczenia, za to z dobrą postawą i chęcią do pracy i nauki. Poszukujemy też osób do zarządzania procesami produkcyjnymi, inżynierów procesu, magazynierów, logistyków, księgowych, a także sprzedawców czy osoby odpowiedzialne za rozwój biznesu.

Prezes wyjaśnia, że zgodnie z filozofią firmy, największą wartością w organizacji są ludzie, dlatego firma oferuje swoim pracownikom rozwój oparty o indywidualną ścieżkę kariery.

Złota Setka

Firmę Helgesen już po raz drugi wyróżniliśmy niedawno w plebiscycie „Gazety Pomorskiej - Złota Setka Pomorza i Kujaw w kategorii „Eksporter regionu. Najlepsza mała firma”.

W tej kategorii Helgesen uplasował się na pierwszym miejscu, a na trzecim miejscu w kategorii „Najbardziej innowacyjne średnie i małe firmy”. Marcin Rybacki głosami kapituły oraz Czytelników został też wybrany w naszym plebiscycie Menedżerem Roku 2016.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.