Skończą się uczyć już w maju. Przez remont

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Joanna Bajkiewicz

Skończą się uczyć już w maju. Przez remont

Joanna Bajkiewicz

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie zakończą rok szkolny już 31 maja 2018 roku. Zajęcia dydaktyczne zostaną jednak odrobione w ferie, a miasto w czerwcu wciąż będzie świadczyć opiekę nad dziećmi.

To efekt reformy edukacji i utworzenia ośmioletnich szkół podstawowych, a zlikwidowania gimnazjów. W Zambrowie rządowa reforma wprowadziła spory chaos.

Rada miasta postanowiła z dniem 1 września 2018 roku przenieść siedzibę Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie do budynku obecnego Miejskiego Gimnazjum nr 1. To przekształcenie oznaczało jednak zmianę obwodów zarówno Szkoły Podstawowej nr 5, jak i Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie, dlatego podjętą przez radę gminy uchwałę negatywnie ocenił kurator oświaty. Burmistrz złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, i choć ta została oddalona, podlaski kurator oświaty dokonał wizji lokalnej i wydał opinię pozytywną.

Teraz miasto czeka na kolejną opinię. Aby rok szkolny w zambrowskiej „piątce” był krótszy i trwał 9 miesięcy, zajęcia dydaktyczne miałyby zostać odrobione kosztem jednego tygodnia ferii i jednej zajętej soboty w marcu.

- Jeśli jednak opinia będzie negatywna, zajęcia będą musiały zostać odrobione kosztem wolnych sobót niestety - mówi Kazimierz Dąbrowski, burmistrz miasta Zambrów.

Czerwiec ma być już wolny od zajęć edukacyjnych, ale miasto mimo wszystko będzie realizować zajęcia opiekuńczo - wychowawcze, tyle że w budynku Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie.

Wszystko dlatego, że od 1 września 2018 roku w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 ma powstać przedszkole i żłobek. W tej chwili w Zambrowie jest około 900 dzieci w wieku przedszkolnym, z czego około 100 to dzieci z gminy Zambrów i jak tłumaczy burmistrz, ledwo udało się je pomieścić. Nowa placówka jest zatem miastu bardzo potrzebna.

- Powstanie 11 sal wychowania przedszkolnego dla 250 dzieci i 4 sale żłobkowe dla 55 dzieci - wyjaśnia Kazimierz Dąbrowski. - Już w styczniu zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora nowego przedszkola. Ponadto wszystkie sale, które w tej chwili są poza budynkiem macierzystym miejskich przedszkoli zostaną zlikwidowane i przejdą do nowego budynku - dodaje burmistrz.

Aby tak się stało konieczny jest najpierw remont. Jego zakres jest bardzo duży i skomplikowany. Miasto chce rozpocząć rok edukacyjny w nowym przedszkolu 1 września 2018, dlatego remont musi ruszyć już 1 czerwca. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych na realizację tej inwestycji.

Joanna Bajkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.