Smog w Opolu. Już dawno nie było tak fatalnego powietrza w mieście!

Czytaj dalej
Fot. Slawomir Mielnik
Artur Janowski

Smog w Opolu. Już dawno nie było tak fatalnego powietrza w mieście!

Artur Janowski

W nocy z środy na czwartek poziom pyłu PM 10 w Opolu wielokrotnie przekroczył dopuszczalne normy. W najbliższych dniach wieczorne spacery, a także bieganie lepiej odpuścić. Dla własnego zdrowia.

Choć Opole problem z pyłem ma od lat, to są dni, kiedy pojawia się go wyjątkowo dużo.

Jak wynika z pomiaru sieci czujników, które zbudowano na zlecenie urzędu miasta, smog dał nam popalić szczególnie w nocy z środy na czwartek.

Czujnik na ul. Grunwaldzkiej pokazał, że o godzinie 18.00 poziom stężenia pyłu zawieszonego wyniósł 387 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma to 50 mikrogramów.

Równie wysokie wyniki pokazywały inne stacje pomiarowe w Opolu.

- Największy problem jest poza centrum i nie chodzi tu o auta, tylko o to, co ląduje w piecach - ocenia Monika Ożóg, radna dzielnicy Chmielowice.

Potwierdzają to także wyniki pomiarów, bo poziom pyłu zaczyna wzrastać po południu, kiedy ludzie wracają z pracy i rozpalają piece. Obecnie problem potęguje pogoda, czyli brak silnego wiatru oraz w miarę niska temperatura.

Wprawdzie w czwartek rano sytuacja się poprawiła, ale dopuszczalne normy wciąż były przekroczone.

Osoby szczególnie wrażliwe (chorzy, osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci) powinny unikać przebywania na zewnątrz. Mieszkańcy powinni też ograniczyć do minimum spacery i bieganie na zewnątrz.

- Poziom pyłu jest stanowczo za wysoki - ocenia dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego. - Tymczasem dla każdego z nas pył jest czynnikiem drażniącym, stwarzającym wrota dla infekcji. Badania dowiodły silną korelację pomiędzy zachorowalnością na raka układu oddechowego a poziomem pyłu.

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku

Rejestr pedofilów i gwałcicieli z Opolskiego

Czy umiesz przeklinać po śląsku? QUIZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE

RAZEM PRZECIW SMOGOWI

Artur Janowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.