Sondaż Polska Press Grupa: PiS prowadzi w sondażach, ale może stracić na polityce unijnej i sądach

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Marta Gawina, Leszek Rudziński mgawina@poranny.pl

Sondaż Polska Press Grupa: PiS prowadzi w sondażach, ale może stracić na polityce unijnej i sądach

Marta Gawina, Leszek Rudziński mgawina@poranny.pl

Ponad połowa podlaskich wyborców uważa, że mamy coraz gorszą pozycję w Unii Europejskiej. Dla ekipy rządzącej problemem może być też reforma sądownictwa. Prawu może zagrozić polityka?

Takie obawy pokazuje nasz sondaż, który przeprowadziliśmy w całej Polsce, również w województwie podlaskim. Zapytaliśmy w nim m.in. o reformę sądownictwa przygotowywaną przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Blisko połowa ankietowanych w naszym regionie i 42 proc. w całym kraju obawia się, że wymiar sprawiedliwości i sędziowie zostaną podporządkowani politykom. Niecałe 23 proc. Podlasian uważa, że reforma usprawni działanie sądów. W kraju jest to ponad 28 proc.

- Tu PiS będzie miał problem, ponieważ większość obywateli będzie podzielała jego diagnozę, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale będzie z nieufnością podchodziła do działań. Partia Jarosława Kaczyńskiego musi znaleźć sojuszników w środowisku prawniczym, żeby pokazać, że jest to dyskusja jednego sędziego z drugim sędzią, a nie tylko polityczne rozgrywki - uważa prof. Rafał Chwedoruk, politolog.

Co o tym myślą politycy? - Przytłaczająca większość ludzi, którzy przychodzą do biur poselskich mówi o potrzebie zmian w sądownictwie. Natomiast sposób odbioru tej reformy może wynikać z propagandy opozycji i dużej części mediów, które niechętnie nastawiają do zmian - uważa poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Inaczej wyniki sondażu interpretuje poseł PO Robert Tyszkiewicz. - Mieszkańcy Podlaskiego potrafią ocenić i doceni wartość konstytucji i wartość niezależnego sądownictwa. Nie udało się PiS-owi przekonać ludzi, że ma reformatorskie intencje. Wyborcy słusznie dostrzegają chęć podporządkowania sądów politykom - ocenia.

Niezbyt przychylne dla partii rządzącej są też odpowiedzi dotyczące naszej pozycji w UE. Ponad połowa ankietowanych Podlasian uważa, że osłabiła się za rządów PiS. Wynik krajowy to niecałe 48 proc. Tylko nieco ponad 12 proc. badanych twierdzi, że nasza pozycja we Wspólnocie wzmocniła się. Większy optymizm panuje w całym kraju, bo wzmocnienie zauważyło ponad 21 proc. badanych.

- Myślę, że na takie wyniki wpłynęło kilka elementów: Spory z Komisją Europejską w kilku istotnych sprawach plus negatywna kampania prowadzona przez opozycję. Na pewno Polska wzmocniła swoją pozycję wśród naszych sąsiadów. Dużo trudniejsze są relacje z KE, która próbuje poszerzać swoje kompetencje kosztem władz krajowych - podkreśla poseł Piontkowski.

- Polska została zepchnięta w europejski kąt. Minister spraw zagranicznych nie nadaje się do pełnienia swojej funkcji. Stąd takie wyniki sondażu - nie ma wątpliwości poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski. Przypomina, że nie bezznaczenia był wynik 27:1 przy wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europeskiej. Jedynym krajem, który głosował przeciwko jego kandydaturze była właśnie Polska.

Pozycja Polski w Unii Europejskiej za rządów Prawa i Sprawiedliwości:

Twoim zdaniem w reformie sądownictwa planowanej przez Zbigniewa Ziobro chodzi o:

Marta Gawina, Leszek Rudziński mgawina@poranny.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.