Rozm. (MR)

Specjalista poleca makaron z cukinii, kisiel z porzeczek

Specjalista poleca makaron z cukinii, kisiel z porzeczek
Rozm. (MR)

Rozmowa Expressu. Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, ekspert kampanii „Warzywa i owoce - na szczęście!”.

Mamy pełnię lata, które obfituje w warzywa. Które z nich pani szczególnie poleca?

Cukinię, która jest lekkostrawna i delikatna w smaku. Zawiera witaminy - C, A, K i z grupy B oraz składników mineralnych, m. in. magnez, potas i żelazo. Warzywo to nie musi się kojarzyć wyłącznie z dodatkiem do leczo czy potrawką z piekarnika. Możemy z niej przyrządzić makaron. Długie, cienkie nitki uzyskamy za pomocą specjalnej obieraczki lub temperówki. Cukiniowy makaron podajemy z kurczakiem i łagodnym sosem śmietanowym.

Jak wykorzystać letni sezon bogaty w owoce?

Proponuję desery np. z czerwonych porzeczek, które zawierają znaczące ilości pektyn kontrolujących poziom cukru i cholesterolu we krwi. Łagodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe, są wskazane przy przewlekłych schorzeniach wątroby, regulują przemianę materii, działają przeciwzapalnie, hamują rozwój bakterii.

Jak wykorzystać zamiłowanie rodaków do grillowania?

Przygotujmy sałatkę z kolorowych, grillowanych warzyw, np. cukinii, papryki czy bakłażana z dodatkiem kurczaka. Taka lekka sałatka dostarczy odpowiedniej porcji błonnika na lepsze trawienie, beta-karotenu na bezpieczniejsze opalanie i potasu do utrzymania równowagi elektrolitowej w upalne dni. A spotkania z najbliższymi, choćby przy grillu, wpływają na poczucie szczęścia i ogólny dobrostan, tak jak sięganie po warzywa i owoce, które regularne spożywane poprawiają samopoczucie.

Rozm. (MR)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.