Spór o wyniki matur 2018. Rzecznik praw obywatelskich nie przekonał łódzkich uczelni...

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Maciej Kałach

Spór o wyniki matur 2018. Rzecznik praw obywatelskich nie przekonał łódzkich uczelni...

Maciej Kałach

Maturzyści wiedzą już, jak zdali maturę, zaś Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO), spiera się z uczelniami, jak uwzględniać wyniki matur podczas rekrutacji na studia. Największe łódzkie szkoły wyższe z argumentami rzecznika się nie zgadzają. O co chodzi?

We wtorek (3 lipca) od godz. 00:01 maturzyści powinni mieć możliwość sprawdzenia, czy i jak zdali maturę 2018. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi zapowiedziała, że będzie to możliwe z pomocą indywidualnych kont na witrynie internetowej OKE. Także we wtorek (przed południem) pojawią się raporty, które pozwolą porównać osiągnięcia maturzystów z Łódzkiego z wynikami ogólnopolskimi.

Od wyników na świadectwie dojrzałości zależy, czy maturzysta dostanie się na wybrany kierunek studiów. Tymczasem sposób, w jaki uczelnie uwzględniają wyniki matur przy naborze, kwestionuje rzecznik praw obywatelskich.

Szkoły wyższe, w tym największe w Łodzi, odkąd to matura (a nie ich wewnętrzne egzaminy wstępne) decyduje o przyjęciu na studia, stosują najprostszy sposób: wynik procentowy z uwzględnianego na danym kierunku przedmiotu maturalnego przeliczają na swoje punkty. Potem powstaje ranking, a kandydaci kolejno od góry zapełniają limit miejsc.

RPO jest przekonany, że należy robić to inaczej – uwzględniając także skalę centylową i wystąpił w tej sprawie do polskich uczelni.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.