Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie. Od 2020 zapłacimy więcej, prawdopodobnie 3 złote za godzinę

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie. Od 2020 zapłacimy więcej, prawdopodobnie 3 złote za godzinę

Bartosz Gubernat

Od początku 2020 roku opłaty za postój w płatnej strefie parkowania w Rzeszowie będą wyższe. Taką decyzję podjęły władze miasta, które w listopadzie przedstawią nowy cennik do zatwierdzenia radnym. Ostatecznych stawek jeszcze nie ustalono, ale najprawdopodobniej będzie to 3 zł za godzinę.

Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie jest największa na Podkarpaciu. Jest podzielona na dwie podstrefy, w których funkcjonuje w sumie 2239 miejsc. Kierowcy płacą tutaj za parkowanie od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17.

Bliżej centrum, w tzw. podstrefie niebieskiej pierwsza godzina kosztuje 2 zł, druga 2,4 zł, trzecia 2,8 zł, a czwarta i kolejne 2 zł. Na obrzeżach śródmieścia, w podstrefie pomarańczowej opłata jest stała i wynosi 1,5 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Stawki wkrótce się jednak zmienią. Powód? Rosnące natężenie ruchu w ścisłym centrum Rzeszowa.

- Kiedy uruchamialiśmy strefę w 2016 roku, liczba samochodów parkujących w centrum była tak duża, ze znalezienie wolnego miejsca w ciągu dnia było tu bardzo trudne. Po wprowadzeniu opłat sytuacja się poprawiła, rotacja pojazdów wzrosła, problemy z parkowaniem ustąpiły. Niestety problem zaczyna znowu się nasilać i musimy reagować

– mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy odpowiedzialni za utrzymanie strefy płatnego parkowania przekonują, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest podniesienie opłat za postój. W ten sposób miasto zniechęci kierowców do długiego postoju w centrum, tym samym zwiększając rotację samochodów na parkingach.

- Decyzja w tej sprawie już zapadła, opłaty chcemy podnieść od 1 stycznia przyszłego roku. Aby było to możliwe, już na listopadową sesję przygotujemy nowy cennik, który muszą jeszcze uchwalić radni – mówi Maciej Chłodnicki.

Ile będzie kosztować parkowanie i jakie jeszcze zmiany szykują się w płatnej strefie? O tym przeczytasz w dalszej cześci artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.