Agnieszka Romanowicz

Świecie włącza się w międzynarodową akcję przeciwko przemocy wobec kobiet

Nie ma sensu kryć swojego dramatu w czterech  ścianach - stąd policyjna akcja 16 dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Fot. Wojciech Alabrudziński Nie ma sensu kryć swojego dramatu w czterech ścianach - stąd policyjna akcja 16 dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet.
Agnieszka Romanowicz

Tylko jedna osoba poskarżyła się na przemoc. Nie ma problemu?

16 dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet to międzynarodowa akcja, w którą włączyła się komenda policji w Świeciu. Policjanci z rewiru dzielnicowych codziennie od 25 listopada pełnili dyżur w godz. 16.00-17.00.

- Przemocy w rodzinie, niezależnie od tego, jaką formę przybiera, nic nie usprawiedliwia! - mówi Marek Rydzewski, koordynujący akcją policjant ze Świecia.

Trzeba poznać swoje prawa, wyjść z cienia i pozwolić sobie pomóc!

Na apel policji odpowiedziała dotąd jedna kobieta. Prawdopodobne jest, że niska frekwencja to skutek upokorzenia ofiar, które ze wstydu kryją swój dramat w czterech ścianach. - Najwyższy czas przezwyciężyć strach! Wystarczy tylko przyjść, a resztą zajmą się odpowiednie służby. Podejmą działania, aby wyeliminować przemoc i przynieść niezbędną pomoc, bo wprowadzono nowe narzędzia prawne i procedury skuteczniej chroniące osoby dotknięte przemocą w rodzinie - zachęca Marek Rydzewski.

Jak działa policja? - Jeżeli stan zdrowia ofiary będzie wymagał pomocy medycznej, niezwłocznie zorganizujemy do niej dostęp - odpowiada Maciej Rakowicz, rzecznik policji w Świeciu. - Możemy też zatrzymać osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc. Jeśli nie ma takiej możliwości, poinformujemy ją, że wiemy o sprawie i przypomnimy o odpowiedzialności karnej za znęcanie się fizyczne lub psychiczne. W razie konieczności zabezpieczymy dowody przestępstwa i systematycznie będziemy monitorować sytuację, odwiedzając rodzinę.

Policja powiadomi też o zgłoszeniu całą grupę roboczą, działającą przeciwko przemocy, w której skład wchodzą:

16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć
Create your own infographics
Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.