Szepietowo

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Szepietowo

Materiał informacyjny

Powrót do serwisu „30 lat podlaskiego samorządu”

URZĄD MIEJSKI W SZEPIETOWIE
ul. Główna 6
18-210 Szepietowo
tel.: +48 86 30 67 300
fax: +48 86 30 67 301
e-mail: [email protected]
https://szepietowo.pl/

Szepietowo

Szepietowo to gmina o wielkim potencjale. Bliskość Warszawy i granicy państwa, oraz dobre połączenia komunikacyjne, czynią z naszej gminy bardzo atrakcyjne miejsce do inwestowania oraz nawiązywania kontaktów gospodarczych i handlowych. Dodatkowo potencjalni inwestorzy mogą być pewni, że gotowi jesteśmy do wsparcia procesu inwestycyjnego, m.in. poprzez pomoc w pozyskaniu terenów pod inwestycję oraz zwolnienia podatkowe dla nowo utworzonych podmiotów.

Każdy przedsiębiorca, który na terenie Gminy Szepietowo utworzy nowe przedsiębiorstwo, zwiększy zdolności produkcyjne, wprowadzi nowe produkty lub zmieni proces produkcyjny może skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym PIT lub CIT. Wsparcie nowych inwestycji zapewnia Polska Strefa Inwestycji, a decyzję w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki wydaje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Nasi mieszkańcy to bardzo przedsiębiorczy, życzliwi i otwarci ludzie. Duża ilość dobrze rozwiniętych i prężnie działających gospodarstw rolnych to też otwarty rynek usług i zaopatrzenia rolnictwa.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej gminy oraz związania się z nią na dłużej.

Gmina Szepietowo leży w południowo – zachodniej części Województwa Podlaskiego, na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Miejscowe tereny były zasiedlane w sposób zwarty, tworząc osiedla, zwane zaściankami. Występują tu niespotykane na innych terenach Polski tzw. wsie gniazdowe, które charakteryzują się wspólnymi członami nazw i w większości jednakowymi nazwiskami mieszkańców. Gmina zajmuje obszar 151,9 km2, który zamieszkuje 7 088 mieszkańców. Sieć osadniczą w gminie tworzy 48 miejscowości wiejskich, będących jednocześnie sołectwami.

Szepietowo
Budynek Urzędu Miejskiego

Największą miejscowością jest Szepietowo, liczące ok. 2 186 mieszkańców, będące siedzibą władz samorządowych. Powstanie miejscowości Szepietowo związane jest z decyzją z 1850 roku o budowie linii kolejowej Warszawa – Petersburg.

Szepietowo
Dworzec 1936

Budowę kolei ukończono w 1863 r. Po I wojnie światowej zbudowano tu pierwsze zakłady pracy, między innymi prywatną cegielnię i instytucje publiczne: szkołę podstawową i pocztę. Szepietowo posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną i społeczną. W 2020 roku przypada 10 rocznica nadania praw miejskich, 170-lecie powstania miejscowości oraz 155-lecie ustanowienia Gminy Szepietowo.

Szepietowo
Gminny Ośrodek Kultury

Głównym miejscem działalności o charakterze kulturalnym jest Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie. W skład GOK-u wchodzi gminna biblioteka z wypożyczalnią książek i czytelnią. Co roku organizowanych jest wiele imprez, z czego duża część ma charakter ponadlokalny. W Gminnym Ośrodku Kultury działa kółko plastyczne, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, zespół wokalny „Grzeczne Dzieci”, Dziecięcy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” oraz Koło Teatralne. W Ośrodku Kultury znajduje się również nowoczesna sala widowiskowo-kinowa na 144 miejsca.

Szepietowo
Podlasie

Gmina posiada rozbudowaną i nowoczesną infrastrukturę oświatową. W jej skład wchodzi Szkoła Podstawowa w Szepietowie oraz Szkoły Podstawowe w Dąbrówce Kościelnej i Wojnach-Krupach. Są to funkcjonalne obiekty, rozbudowywane i remontowane w ostatnich latach, umożliwiające dzieciom i młodzieży poszerzanie wiedzy i zainteresowań.

Szepietowo
Młodzieżowa Orkiestra Dęta

Dobrze rozwinięta jest również infrastruktura sportowa. W Szepietowie znajduje się pełnowymiarowe boisko piłkarskie z trybunami na 250 miejsc siedzących, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywają drużyny piłkarskie Klubu Sportowego „SPARTA 1951” Szepietowo. Na terenie stadionu znajduje się również kompleks boisk wybudowany w ramach programu „Moje Boisko – ORLIK 2012”, w skład którego wchodzą: boisko piłkarskie ze sztuczną trawą i boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej. Przy Szkole Podstawowej w Szepietowie znajduje się nowoczesna, pełnowymiarowa hala sportowa oraz boisko piłkarskie. Przy wszystkich szkołach podstawowych funkcjonują boiska sportowe, trawiaste lub o nawierzchni syntetycznej.

Szepietowo
Plac zabaw

Gmina Szepietowo otwarta jest na przedsiębiorców, co poświadcza wiele działających tu firm: zakładów usługowo–handlowych i produkcyjnych.

Szepietowo
Targowisko Gminne

Szepietowo jest również nazywane rolniczą stolicą Polski, głównie ze względu na bardzo dobrze rozwinięte rolnictwo, nastawione w głównym stopniu na hodowlę bydła mlecznego. Już w latach 20-tych XX wieku na terenie gminy, w Dąbrówce Kościelnej powstały zakłady przetwórstwa mleka, które uważa się za zalążek Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita”. Wysoki poziom rolnictwa wynika z dobrej jakości gleb, pracowitości i fachowości rolników, a także bliskość odbiorców produktów i płodów rolnych, między innymi wspomnianej Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem. W miejscowości Szepietowo-Wawrzyńce odbywa się co roku szereg cyklicznych imprez wystawienniczo-targowych, organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Imprezy te przyciągają wystawców i odwiedzających z terenu całej Polski oraz z zagranicy.

Szepietowo
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Na terenie gminy znajduje się ok. 90 zabytków pochodzących głównie z XIX i XX wieku. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami są: kościół parafialny p.w. św. Anny w Dąbrówce Kościelnej oraz pozostałości zespołu dworskiego w miejscowości Szepietowo Wawrzyńce.

Szepietowo
Pomnik POW w Dąbrówce Kościelnej

Od początku 2011 roku gmina zaczęła wydawać kwartalnik informacyjny „Gminne Echa”, który dostępny jest także w wersji elektronicznej (PDF) na stronie www.szepietowo.pl.

Nasza akcja

Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu. Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom.

ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.