Szkoła w Kruszewie. W tej szkole lekcje są jak korepetycje

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

Szkoła w Kruszewie. W tej szkole lekcje są jak korepetycje

Julita Januszkiewicz

Podlaski kurator oświaty uratował placówkę przed likwidacją. Burmistrz Choroszczy zaskarżył decyzję do resortu edukacji. Szkoły bronią rodzice, nauczyciele i mieszkańcy wsi.

Miałam obawy, ale spodziewałam się pozytywnej opinii kurator. Wierzyłam, bo nasza szkoła ma duży potencjał - zapewnia Marta Stobińska - Domin, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie.

Wzięła to pod uwagę Bożena Dzitkowska, pełniąca obowiązki podlaskiego kuratora oświaty. - Dzieci i nauczyciele mają tutaj bardzo dobre warunki nauki i pracy. W Kruszewie pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Uczniowie osiągają wysokie rezultaty w konkursach i sprawdzianach zewnętrznych. Mieszkańcy z sołtysem na czele i nauczyciele prosili nas o pozostawienie tej szkoły. My też widzimy szansę na jej przetrwanie - mówi Bożena Dzitkowska.

Dla mieszkańców wsi Kruszewo posiadanie szkoły z 90- letnią tradycją to chluba.

- To nasz ośrodek kultury. W szkole odbywają się wszelkie uroczystości, jak np. Dzień Ogórka - broni szkoły Adam Radłowski, sołtys Kruszewa.

- Nie mamy świetlicy we wsi. Ludzie wynajmują szkolną stołówkę na komunie, stypy, chrzciny. Organizujemy w szkole kursy - zauważa Maria Trypus, mieszkanka Kruszewa.

- Budynek jest wyremontowany. Burmistrz chyba się uwziął na naszą szkołę - uważa Bogdan Iwaszczuk.

- Na ferie zimowe i wakacje przyjeżdżają oazy, więc parę złotych też wpływa na światło i opłaty - dodaje Łukasz Konopka.

Robert Wardziński, burmistrz Choroszczy nie zgadza się z decyzją kuratorium. Złożył zażalenie do ministerstwa edukacji. - Samorząd musi brać pod uwagę wszystkie, także materialne uwarunkowania procesu edukacyjnego - podkreśla Urszula Glińska, rzeczniczka burmistrza.

W dalszej części tekstu:

 • Ile kosztuje gminę jeden uczeń szkoły podstawowej w Kruszewie?
 • Dlaczego mieszkańcy są zżycia z podstawówką
 • Poznasz historię szkoły
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.