Szkółka Szachowa w Białymstoku. Oskar Chiszko to mistrz miasta, regionu i Polski w szachach (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Galej
Olga Goździewska

Szkółka Szachowa w Białymstoku. Oskar Chiszko to mistrz miasta, regionu i Polski w szachach (zdjęcia)

Olga Goździewska

Ma 7 lat i dwie pasje: piłkę nożną i szachy. W tej drugiej dziedzinie nie ma sobie równych. W u. r. zdobył I miejsce podczas Pucharu Polski Młodzików do lat 6. A w lutym został mistrzem miasta Białystok.

Miał zaledwie 3,5 roku, gdy przysiadał się do swojej starszej siostry grającej w szachy. Przypatrywał się, bawił figurami, pytał o zasady. Rok później zaczął staczać pierwsze szachowe boje.

– Ledwo wystawał wtedy z za stołu. Do dziś zresztą jest niewysoki i żeby móc dosięgnąć do końca szachownicy używa fotelika samochodowego – mówi Jarosław Galej, trener 7-latka ze Szkółki Szachowej w Białymstoku.

Chłopiec na swoim koncie ma już blisko 50 nagród i tytuł mistrza Polski, miasta Białegostoku oraz w Województwa Podlaskiego. Jest szachistą w Klubie Jagielonii Białystok.

– To jest nasz ,,pewniak”. Najlepszy zawodnik w tej kategorii wiekowej. Odnosi sukcesy w turniejach krajowych i lokalnych, można rzec, że wygrywa co chwilę – podkreśla dumny trener.

Zobacz też: Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał stypendia 120 młodym talentom z całego regionu. Mamy pełną listę! (zdjęcia) 21.02.2019 18:50

Przed chłopcem jednak kolejne wyzwania. Musi obronić tytuł mistrza województwa. Turniej odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Oskar przygotowuje się także do kolejnych mistrzostw Pucharu Polski.

– Trenuje codziennie. Jest bardzo pracowity i ambitny. Wie, że tylko ciężka praca pozwoli mu osiągnąć sukces – mówi Monika Chiszko, mama Oskara.

Dodaje, że jej syn zmienia się diametralnie, gdy zasiada do gry. Na ogół żywiołowy i głośny chłopiec staje się poważnym i bardzo skupionym zawodnikiem.

Czytaj także: Nazwaliście tak dziecko? Te imiona były zakazane sto lat temu! A dziś są popularne. Zobacz listę

Cała rodzina Chiszków w domu dużo czasu spędza przy szachownicy. Wiele planów podporządkowują także zawodom, w których startuje Oskar.

– Szachy zmieniły nasze życie. Z myślą o turniejach planujemy urlopy i wakacje – mówi Chiszko – Ale dzięki wspólnym wyjazdom poznajemy nowe miejsca i spędzamy dużo czasu razem – dodaje kobieta.

Czego uczą szachy?

Szachy rozwijają wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia. Ale też uczą odpowiedzialności i pozwalają zyskać pewność siebie.

- Nie znam dziecka, które grałoby dwa trzy lata w szachy i miało problemy z nauką, czy też z podchodzeniem do egzaminów. – mówi Jarosław Galej, prezes Szkółki Szachowej w Białymstoku. - Najlepszym przykładem jest Oskar, który w wieku zaledwie kilku lat musi podejmować decyzję o danym ruchu i brać za niego pełną odpowiedzialność - dodaje.

Olga Goździewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.