Ten obraz, muzyka i tekst mają wstrząsnąć widzem

Czytaj dalej
Fot. Studiofoton.pl
Izabela Krzewska

Ten obraz, muzyka i tekst mają wstrząsnąć widzem

Izabela Krzewska

„Aleppo umiera” to nowy teledysk białostockiego zespołu Roki i Przyjaciele. Za scenariusz i realizację obrazu, poświęconego ofiarom wojny w Syrii, odpowiada filmowiec, współpracujący m.in. z Kortezem i zespołem Hey.

Najpierw słychać syryjską kołysankę. Śpiewa ją Mariam Al-Hasan - Syryjka, która uciekła do Polski przed wojną. Dziś jest nauczycielką języka angielskiego. Pomaga uchodźcom.

Z letargu wyrywa słuchaczy mocne gitarowe brzmienie. I refren, który długo dudni w uszach: „Świat zamknął oczy, ja umieram”.

- „Aleppo umiera” jest krzykiem, by zwrócić uwagę na bezsilność i rozpacz mieszkańców ogarniętej wojną Syrii - mówi Piotrek Bogusz, jeden z wokalistów śpiewających w utworze.

W czasie trwającej siedem lat wojny w Syrii zginęło ponad pół miliona ludzi. Teledysk to wizualna metafora wojny. Stąd filmowe migawki z Aleppo - syryjskiego miasta, o które trwała kilkuletnia bitwa. Obraz utrzymany jest w ciemnej tonacji, a agresywny montaż wprowadza w stan niepokoju. Taki był zamysł twórcy teledysku - Kuby Szady-Borzyszkowskiego.

Teledysk miał premierę w weekend - podczas finału akcji „Białystok dla Syrii 2018”.

- Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie, gotowość do opowiadania innym o tragicznych wydarzeniach na świecie - komentuje Alicja Smotryś z Polskiej Akcji Humanitarnej, która w Syrii pomaga ofiarom wojny. Numer konta PAH jest w opisie teledysku. To 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Syria”.

Izabela Krzewska

W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.