To nie żadna lipa. Wcale nie jest trudno pomóc pszczołom...

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Dariusz Chajewski

To nie żadna lipa. Wcale nie jest trudno pomóc pszczołom...

Dariusz Chajewski

Nowe wraca? Przez kilka ostatnich dekad nie tylko pszczelarze pokazywali na aleje miododajnych drzew, które sadzili jeszcze Niemcy. My raczej je niszczyliśmy do czasu. Oto kilka przykładów z Lubuskiego…

Oto przy szprotawskich drogach Pasterzowice – Witków, Pasterzowice – Kartowice oraz przy drodze biegnącej przez Bobrowice wysadzonych zostało 130 sztuk lipy drobnolistnej. Na ten cel gmina pozyskała blisko 11 tys. zł dotacji celowej z budżetu Województwa Lubuskiego.
Samorząd województwa wesprze organizacje pozarządowe realizujące zadania z zakresu ekologii. Przygotowywane są materiały na konkurs, w którym do zdobycia będzie 200 tys. zł. Mają być przeznaczone na… węzy pszczele. To specjalny szablon z komórkami, który umieszczony w ulu ułatwia budować plastry w pasiece. Wymiana starych plastrów na węzę pozwala zachować czystość, chroni przed chorobami, wspomaga rozwój i kondycję pszczół oraz wpływa na ich liczebność.

Miód z barci

I jeszcze jeden przykład, tym razem związany z leśnikami. W ramach projektu dofinansowanego przez Unię w Nadleśnictwie Kłodawa ustawiono kilka barci z pszczołą kampinoską - gatunkiem typowym dla naszych lasów. W zasięgu lotu pszczół zadbano o okazałe skupisko kruszyny pospolitej oraz rozległy ols z chętnie oblatywanym przez pszczoły kosaćcem syberyjskim. Jakby tego było mało na potrzeby pszczół i dzikich zapylaczy urządzono w pobliżu łąkę kwietną, gdzie wysiano i posadzono rodzime gatunki roślin miododajnych… Okazało się, że to strzał w dziesiątkę.

Jak niedawno w rozmowie usłyszałem na bazarze pszczelarze wiecznie narzekają – wiosna za sucha lub za mokra, zbyt późna lub wczesna, ciepła lub zimna… Zawsze jest źle. Ale gdyby to była tylko sprawa aury to i oni, i ich podopieczne doskonale by sobie poradzili.

To bezmyślność


Kłody pod nogi

Niestety ciągle rzucane są im kłody pod nogi. Rolnicy eksterminujący całe pasieki opryskami. Leśnicy uznające robinie akacjowe za chwasty i eliminujący te miododajna roślinę. Coraz mniej kwiatów, drzew owocowych, krótko strzyżone trawniki, zanieczyszczenie środowiska, nieżyciowe przepisy…
- Naprawę nie trzeba dużo - przekonuje mnie znajomy pszczelarz. – Nawet sadząc kwiatki w swoich ogródkach, jeśli mamy wybór sprawdźmy, która z roślin jest bardziej miododajna. Podobnie sadząc drzewa, komponując łąki kwietne. Jeśli nie o pszczołach myślmy o… miodzie.
A tak na marginesie. Wśród naszych tradycyjnych potraw regionalnych miodu jest w bród. Oby to się nie zmieniło…

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.