Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: Historyczny kompromis. Czy jest możliwy?

Tomasz Maleta Fot. Wojciech Wojtkielewicz Tomasz Maleta
Tomasz Maleta

W piątek po raz dziewiąty obchodzić będziemy święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zwłaszcza w naszych regionie ma on szczególną wymowę. W dawnym województwie białostockim o niepodległość walczyły dziesiątki tysięcy niezłomnych. Wśród tych najbardziej znanych płk. Władysław Liniarski, komendant Okręgu AK Białystok, Władysław Żwański „Błękit”, komendant Okręgu NZW Białystok, kpt. Kazimierz Kamiński „Huzar”, sierż. Leon Suszyński, działający na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

Z kolei dla wielu mieszkańców południowo-wschodniej części regionu żołnierz wyklęty utożsamiany jest z postacią Romualda Rajsa i dokonaną przez jego oddział pacyfikacją białoruskich wsi w powiecie bielskim na przełomie stycznia i lutego 1946 roku. Rajd podkomendnych Burego kosztował życie 79 osób, w tym kobiety i dzieci. Wspomnienie tamtych wydarzeń do dziś budzi grozę wśród rodzin ofiar, sąsiadów i nie tylko.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.