Toruń: Jarosław Gowin skrytykował propozycje zawarte w Polskim Ładzie

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Piecyk
Marek Nienartowicz

Toruń: Jarosław Gowin skrytykował propozycje zawarte w Polskim Ładzie

Marek Nienartowicz

Miesiąc po odwołaniu z rządu Zjednoczonej Prawicy w Toruniu gościł były wicepremier Jarosław Gowin, lider partii Porozumienie. W towarzystwie poseł Iwony Michałek przedstawił pomysły na wsparcie i obronę przedsiębiorców oraz samorządów przed niekorzystnymi - ich zdaniem - zmianami podatkowymi przewidzianymi w proponowanym przez rząd Polskim Ładzie.

- W tej sprawie liczymy nie tylko na poparcie przedsiębiorców, całej opozycji, ale liczymy na refleksję przedstawicieli rządu - mówił Jarosław Gowin.

- Tak jak Jarosław Kaczyński przegra z Unią Europejską kwestię zmian w wymiarze sprawiedliwości, jak Marek Suski przegra swoją wojnę prowadzoną z mediami i Stanami Zjednoczonymi, tak samo premier Mateusz Morawiecki przegra swoją walkę z prawami ekonomii. To one spowodują, że tak drastyczny wzrost podatków spowoduje drastyczny wzrost cen. Porozumienie zrobi wszystko, by to zahamować. Jeśli się nie uda, to deklarujemy, że natychmiast po przejęciu władzy będziemy te złe rozwiązania korygować.

Rozmawiamy z samorządowcami różnych szczebli, wszyscy mówią jednoznacznie: to, co szykuje rząd dla samorządów, jest nie do przyjęcia - zauważyła poseł Michałek. - Już obecnie ich budżety się nie spinają, a sytuację może pogorszyć zmniejszenie wpływów dla nich z podatku PIT. Nie może być tak, że samorządy dostają coraz więcej zadań do realizacji, a za tym nie idą pieniądze. Jako Porozumienie proponujemy udział wszystkich szczebli samorządów w podatkach PIT, CIT i VAT.

Według Porozumienia udział w PIT w przypadku gminy powinien wynosić 44 procent, powiatu - 14 procent, a samorządu województwa - 2 procent; udziały w CIT - odpowiednio: 9, 3 i 19 procent. W ramach udziału w podatku VAT na każdego mieszkańca gmina otrzymywałby 200 zł na rok, powiat - 175 zł, a samorząd województwa - 25 zł.

- Udział samorządów w podatku VAT to nowe rozwiązanie. Ma to służyć wyrównywaniu szans, by mniejsze i słabsze gminy miały zrekompensowane straty wynikające z obniżenia wpływów z podatku PIT. Jest to wspólna propozycja Porozumienia, Koalicji Polskiej na czele z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz sejmowego koła Polskie Sprawy - dodał Jarosław Gowin.

Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.