Adam Mroczek

Toruń. Mieszkanie Plus przy Okólnej na finiszu! 320 mieszkań wkrótce znajdzie swoich nowych lokatorów

Toruń. Mieszkanie Plus przy Okólnej na finiszu! 320 mieszkań wkrótce znajdzie swoich nowych lokatorów
Adam Mroczek

Na nowym osiedlu przy ul. Okólnej w Toruniu trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków. Prowadzone jest także porządkowanie terenu. Już po tym widać, że niewiele zostało do zakończenia budowy 320 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - realizowanego w Toruniu we współpracy z samorządem. Inwestycja przy ul. Okólnej w Toruniu powstaje z prefabrykatów i jest realizowana przez poznańską firmę Pekabex.

Osiedle na Okólnej w Toruniu. Mieszkanie Plus na ostatniej prostej

Budowa rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Osiem czterokondygnacyjnych budynków jest już gotowych. Ich montaż zakończył się w sierpniu. Teraz trwa tzw. wykończeniówka. Porządkowany jest też teren, sadzone są drzewa i krzewy, stawiane są lampy.
Toruńskie osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię S.A.M.I Architekci i jest realizowane w technologii prefabrykacji betonowej. Nie jest to zupełna nowość. Przed laty dobrze znane było budowanie z tzw. wielkiej płyty. Wielkie toruńskie osiedla budowane od lat siedemdziesiątych - Rubinkowo czy Skarpa powstały z elementów prefabrykowanych.

Stawiane w ten sposób budynki spotkać można w bardzo wielu innych częściach Torunia: np. w rejonie Reja i Gagarina, przy Legionów i Harcerskiej, Warneńczyka. Budowanie na wielką skale z gotowych elementów wykonywanych w tzw. fabrykach domów - jak się wydawało - odeszło do lamusa wraz z PRL-em, ale dziś wraca, oczywiście w nowoczesnej i technologicznie bardziej zaawansowanej formie. Powód jest prosty - tak buduje się szybciej i taniej.

Mieszkanie Plus w Toruniu. Kto może skorzystać?

We wrześniu rozpoczął się nabór do mieszkań powstających przy ul. Okólnej. Jak szeroko informowaliśmy, spotkał się on z dużym zainteresowaniem, w ciągu czterech tygodni wpłynęło aż 2046 wniosków, choć mieszkań jest na całym osiedlu 320. Jak informują miejskie służby prasowe, za pierwszy etap rekrutacji odpowiada samorząd, który sprawdza, czy złożone przez kandydatów wnioski spełniają kryteria społeczne i nadaje im odpowiednią punktację zgodną z zapisami uchwały Rady Miasta Torunia.

Za drugi etap odpowiada PFR Nieruchomości S. A. Spółka sprawdzi zdolność czynszową wnioskujących. Oznacza to, że najemcy zostaną zweryfikowani finansowo, czyli czy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody – takie jak świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Każdy potencjalny najemca będzie też sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.

Średnia stawka czynszu wynosi 26 zł za metr. kw plus 5,5 zł zaliczki na koszty eksploatacji. Najemcy korzystać mogą z dopłat do czynszu. W ramach programu, chętni skorzystać mogą z opcji dojścia do własności. Mieszkania budowane są w standardzie "pod klucz".

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.