Tramwaj ma sygnał do odjazdu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Tramwaj ma sygnał do odjazdu

Mateusz Mazur

Od jutra mieszkańcy będą mogli korzystać z nowo wybudowanej trasy tramwajowej do Fordonu.

Dokładnie o 4.38 z pętli Łoskoń w kierunku dworca kolejowego oraz ulicy Rycerskiej wyruszy pierwszy, historyczny tramwaj z Fordonu. Na tę chwilę mieszkańcy największej dzielnicy miasta czekali dobre kilkanaście lat. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby największa inwestycja w historii Bydgoszczy została oficjalnie otwarta.Pierwsze wbicie łopaty przy budowie nastąpiło w październiku 2013 roku. W ponad dwa lata powstała okazała i pięknie prezentująca się estakada nad dworcem Bydgoszcz - Wschód, która ma ponad 500 metrów. Tuż obok niej wybudowano węzeł przesiadkowy, który ma umożliwić wygodne przesiadanie się z tramwajów na pociągi i odwrotnie.

Zmodernizowano też kilkanaście kilometrów dróg. Przebudowano aż czternaście skrzyżowań, między innymi ul. Harcerskiej, Inwalidów i Lewińskiego oraz jezdnie u zbiegu ulic Andersa i Akademickiej. Powstało sześć nowych rond oraz dobudowano odcinek ulicy Andersa od Gieryna do Geodetów.

Całkowicie zmodernizowana została także pętla przy ulicy Wyścigowej. Kolejne powstały przy osiedlu Niepodległości i Łoskoń, gdzie będą kończyły swoje kursy tramwaje. Pętla awaryjna została natomiast zlokalizowana na Przylesiu.

Nowej trasie muszą także towarzyszyć zmiany w komunikacji miejskiej. Do Fordonu zabiorą nas cztery linie tramwajowe: nr 3 (Wilczak - Łoskoń), nr 5 (Rycerska - Łoskoń), nr 7 (Kapuściska - Niepodległości) oraz nr 10 (Las Gdański - Niepodległości). O szczegółowych zmianach w siatce połączeń mogą Państwo przeczytać na stronach 12 i 13.

Kokpit motorniczego w Swingu jest nowoczesny, ale prowadzenie pojazdu nie różni się zbytnio od obsługi Tramicusów, które już od kilku lat kursują po

Tak na dobrą sprawę mieszkańcy mieli korzystać z nowych połączeń już od 2 stycznia. Przed świętami Bożego Narodzenia władze miasta oficjalnie poinformowały jednak, że jest to niemożliwe. Powodem tego były opóźnienia Pesy w dostawie nowego taboru. W kuluarach mówiło się jednak, że w ratuszu już od dawna wiadomo było, że zaplanowanego wcześniej terminu nie uda się dotrzymać. W trzecim tygodniu grudnia w rękach miasta miało być dwanaście nowych Swingów, które wyprodukowano specjalnie na potrzeby obsługi linii do Fordonu. Przez długi czas spółka Tramwaj Fordon posiadała jednak tylko jeden nowoczesny pojazd. Dopiero na początku stycznia Pesa rozpoczęła regularne dostarczanie nowych tramwajów.

Ale i tak od soboty nie wszystkie Swingi wyruszą na trasy. Gotowych jest osiem pojazdów. Kolejne cztery muszą jeszcze przejść niezbędne testy. - Do końca stycznia wszystkie pojazdy powinny już być do naszej dyspozycji. Równolegle na torowiskach znajdzie się 10 tramwajów, a 2 kolejne będą rezerwowe - tłumaczy Maciej Kozakiewicz, prezes spółki Tramwaj Fordon.

My w środowe popołudnie mieliśmy okazję przetestować, jak wygląda nowa trasa od Wyścigowej do pętli Niepodległości. Tramwaje, które w sobotę wyruszą na trasy są już w pełni gotowe. Pozostaje jedynie dopracowanie głosowej informacji pasażerskiej.

- Prowadzenie nowych pojazdów nie różni się zbytnio od tych z Pesy, które od dawna kursują po mieście. Wszystko jest czytelne i intuicyjne - mówi Piotr Tomasik, motorniczy, który zabrał nas Swingiem do Fordonu.

Na samej trasie do zrobienia pozostało niewiele. Wczoraj po południu serca drogowców mogły jednak zabić nieco szybciej. Mniej więcej 150 metrów w kierunku stacji Bydgoszcz-Wschód od strony Fordonu doszło do pęknięcia szyny. Służby natychmiast zajęły się naprawą usterki. - Naprawa potrwa godzinę lub dwie. Nie ma jednak obaw. To nie wpłynie na otwarcie linii w sobotę - mówił nam wczoraj prezes Kozakiewicz.

W niektórych miejscach trzeba jeszcze włączyć sygnalizację dla tramwajów. Na bieżąco odśnieżane są przystanki komunikacji miejskiej. Spółka Tramwaj Fordon zapewnia, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Sobotniemu otwarciu (godzina 12, ulica Wojciecha Korfantego) ma towarzyszyć kilka atrakcji. Będzie można zwiedzać nowe tramwaje. Mieszkańcy mogą też liczyć na okazały tort.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.