Tramwaje mają już swoich patronów. Łącznie mieszkańcy oddali ponad cztery tysiące głosów

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Mateusz Mazur

Tramwaje mają już swoich patronów. Łącznie mieszkańcy oddali ponad cztery tysiące głosów

Mateusz Mazur

W zabawie, organizowanej przez urząd miasta w Bydgoszczy zwyciężył Marian Rejewski. Na podium są też Mieczysław Połukard i Leon Wyczółkowski.

W poniedziałek punktualnie o godzinie 20 zakończyło się głosowanie na patronów nowych tramwajów, które od 2 stycznia mają obsługiwać nowo wybudowaną trasę do Fordonu. Mieszkańcy przez cały tydzień mogli za pośrednictwem facebookowej strony urzędu miasta oddawać głosy na swoich faworytów. Znamy już oficjalne wyniki tej zabawy.

Najwięcej głosów od bydgoszczan dostał Marian Rejewski, matematyk i kryptolog, który złamał kod Enigmy i przyczynił się do szybszego zakończenia drugiej wojny światowej. Na niego oddano 592 głosy.

Drugie miejsce w konkursie zajął Mieczysław Połukard - były żużlowiec bydgoskiej Polonii i pierwszy Polak, który znalazł się w turnieju Indywidualnych Mistrzostw Świata. Połukard zginął tragicznie na stadionie Polonii, gdy wjechał w niego młody adept żużlowy. Na niego głos oddało 421 osób.

Najniższy stopień podium przypadł Leonowi Wyczółkowskiemu - malarzowi i grafikowi oraz patronowi Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Artysta zgromadził 330 głosów.

Poza czołową trójką patronami bydgoskich tramwajów będzie jeszcze dziewięć znanych osób. A są to: Pola Negri - aktorka filmowa, gwiazda kina niemego (306 głosów), Jan Biziel - lekarz, honorowy obywatel Bydgoszczy (389 głosów), Leon Barciszewski - ostatni przedwojenny polski prezydent Bydgoszczy (286 głosów), Józef Święcicki - projektant i budowniczy, autor ponad 20 kamienic wzdłuż ul. Gdańskiej (195 głosów), Zdzisław Krzyszkowiak - lekkoatleta, mistrz olimpijski z Rzymu (193 głosy), Ferdinand Lepcke - rzeźbiarz, twórca Potopu i Łuczniczki (180 głosów), Teodor Kocerka - wioślarz, medalista olimpijski (174 głosy), Jerzy Sulima-Kamiński - pisarz, dziennikarz (171 głosów), a także Ernst Conrad Peterson- inspektor Kanału Bydgoskiego (169 głosów).

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.