Natalia Dyjas-Szatkowska

Trening lekarstwem dla seniorów

Joanna Łochowska i Marcin Pless: – Ćwiczy u nas już 15 seniorów. Fot. Natalia Dyjas Joanna Łochowska i Marcin Pless: – Ćwiczy u nas już 15 seniorów.
Natalia Dyjas-Szatkowska

O CrossFit dla seniorów i chęci usprawniana ciała rozmawiamy z trenerami: Marcinem Pless i Joanną Łochowską z CrossFit Zielona Góra.

CrossFit to...

Marcin Pless: ...trening funkcjonalny, w którego skład wchodzi gimnastyka, trening ciężarowy i wytrzymałościowy. Celem treningu CrossFit jest poprawa ogólnej sprawności.

Skąd pomysł, by prowadzić CrossFit dla seniorów?

MP: Gdy wszyscy w Polsce skupiali się na tym, by stworzyć grupy zawodowców, my skupiliśmy sie na tym, by pokazać, że CrossFit może być dla każdego. Chcieliśmy, żeby ludzie przestali bać się CrossFitu, patrząc na ten trening przez pryzmat oglądanych zawodników. Aktualnie ćwiczy u nas 15 seniorów, choć dla nich prowadzimy zajęcia zaledwie od miesiąca... Jesteśmy pierwsi w Polsce, którzy wprowadzili tego typu treningi. Niebawem ruszymy również z treningami dla dzieci – CrossFit Kids. Jako jedyni w województwie posiadamy odpowiednie kwalifikacje i licencje na tego typu zajecia.

Joanna Łochowska: Nasi seniorzy to często nasi rodzice czy dziadkowie, którzy za naszą namową chętnie podjęli wysiłek, by zadbać o swoje zdrowie, poprawić zakres ruchomości stawów, zwiekszyć siłę, koordynację, zabezpieczyć struktury mięśni i stawów przed ich naturalnym procesem przykurczu i starzenia. Zajęcia CrossFit Seniors stwarzają taka możliwość, usprawniają ciało, tak aby nie zawodziło nas w codziennych czynnościach.

Kto ćwiczy?

MP: Osoby od 55 lat w górę. Najstarszy uczestnik, który zgłosił chęć trenowania, ma 72 lata. Trenując w swojej grupie wiekowej, seniorzy czują się swobodniej. Okazało się, że uczestnicy zajęć są bardziej sprawni niż młodzież.

: Ostatnio powiedzieli, że nawet robimy za lekki trening!

Jak się pracuje z seniorami?

Takie osoby lepiej słuchają, są o bardziej aktywne.

A co przynosi frajdę w takich ćwiczeniach?

MP: To, gdy trafia do mnie osoba o ograniczonej sprawności, wydolności i sile, a po kilku miesiącach wszystko diametralnie się zmienia.

Treningiem można się bawić?

Na tym nam zależy. Chcemy, by osoby starsze mogły te treningi przełożyć na życie codzienne. By czuły się silniejsze i sprawniejsze w swoich codziennych obowiązkach.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.