Trójka lekkoatletów Podlasia z szansą na start w Belgradzie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Adam Muśko

Trójka lekkoatletów Podlasia z szansą na start w Belgradzie

Adam Muśko

Zawodnicy białostockich klubów Podlasia i Bojar uzyskali dobre wyniki w startach halowych.

W Wiedniu rywalizowała Paulina Mikiewicz-Łapińska z Podlasia. Biegaczka trenowana przez Tomasza Dąbrowskiego wygrała swoją serię biegu na 800 metrów. Jej rezultat to 2:05,83 min. Minimum na mistrzostwa Europy w Belgradzie (3 - 5 marca) to 2:03,00 min.

- Specjalnie pojechaliśmy do Wiednia, aby powalczyć o minimum na Belgrad, ale niestety organizatorzy ustawili Paulinę w piątej słabej serii - mówi Dąbrowski. - Oczywiście wygrała swój bieg , ale aby powalczyć o minimum na mistrzostwa Europy musi mieć znacznie silniejszą konkurencję. W najmocniejszej serii zawodniczki właśnie pobiegły nawet poniżej 2:03,00 min. I tylko szkoda, że zabrakło tam Pauliny. Mam nadzieję, że w silniejszej konkurencji pobiegnie 10 lutego na mityngu Copernicus Cup w Toruniu.

Większa grupa lekkoatletów Podlasia startowała na zawodach w Spale. Najwartościowszy wynik uzyskała kulomiotka Klaudia Kardasz. Podopieczna Przemysława Zabawskiego wygrała z wynikiem 16.74 m, czyli o dwa centymetry gorszym od halowego rekordu życiowego. Minimum na Belgrad wynosi 17 metrów. Skok w dal wygrał Bartosz Chojnowski - 7,02 m. Natomiast jego koleżanka klubowa Magdalena Żebrowska w tej konkurencji zajęła czwartą pozycję - 5,58 m. Dwoje tych skoczków prowadzi trener Robert Nazarkiewicz.

- Bardziej wartościowy wynik jest Bartka, ale on i Magda bardziej przygotowują się do sezonu letniego, a teraz są jeszcze w trakcie ciężkiej pracy - mówi Nazarkiewicz.

Ponadto w biegu płotkarzy na 60 metrów zwyciężył Paweł Suproń - 8,22 s. W tej konkurencji w kategorii do lat 20 Artur Dakowicz był drugi - 8,27 s.

Oprócz Mikiewicz-Łapińskiej i Kardasz o Belgrad walczy także płotkarz Podlasia Damian Czykier. W poprzedni weekend we Francji zawodnik na 60 metrów przez płotki uzyskał 7,81 s, a minimum wynosi 7,75 s.

Drugie miejsce w Spale na 60 metrów z wynikiem 7,58 s zajęła olimpijka z Rio de Janeiro (była w składzie sztafety 4x100 m) Klaudia Konopko z Bojar Białystok

- Powoli wchodzimy w sezon halowy i będziemy mieli coraz więcej startów - mówi Mieczysław Sutyniec, trener Bojar. - Wynik 7,58 s uważam za bardzo dobry, gdyż Klaudia jest jeszcze w ciężkim treningu. Poprzedni sezon zaczynała od wyniku 7,68 s. Jeżeli w tym sezonie pobiegnie 7,40 s to będziemy zadowoleni.

W startach halowych nie zobaczymy najprawdopodobniej innych czołowych zawodniczek Bojar: Katarzyny Sokólskiej i Martyny Dąbrowskiej. Obie były rezerwowymi sztafet w Rio.

- Sokólska jest zainteresowana zawodową służbą wojskową i w związku z tym ma teraz wiele innych obowiązków i najprawdopodobniej starty zacznie latem - tłumaczy Sutyniec. - Natomiast Dąbrowska ma lekką kontuzję i chyba nie będziemy ryzykowali i odpuścimy sezon halowych.

Z białostockich juniorów w Spale Karolina Łozowska z Podlasia była czwarta na 300 metrów. Z kolei na 60 metrów w kategorii do lat 18 pierwsza była dwójka sprinterów z Bojar. Wygrał Michał Tarnowski (7,11 s), a drugi był Artur Łęczycki (7,12 s).

Halowe mistrzostwa Polski seniorów zostaną rozegrane w dniach 18 - 19 lutego w Toruniu.

Adam Muśko

Od początku pracy w mediach lokalnych zajmowałem się tematyką sportową. Z Gazetą Współczesną i Kurierem Porannym jestem związany od 2016 roku. Natomiast od 2021 roku w obu tych tytułach pracuję jako dziennikarz online. Moim zadaniem jest jak najszybsze dostarczenie czytelnikom rzetelnych, zweryfikowanych informacji o regionie.   

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.