Trwają zapisy na zajęcia pozaszkolne w regionie

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Trwają zapisy na zajęcia pozaszkolne w regionie

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Jedni prześcigają się w ofertach, inni w nich przebierają. Trwają zapisy na zajęcia pozaszkolne w regionie.

- W klasie mojego syna prawie wszystkie dzieci chodzą po szkole na jakieś dodatkowe zajęcia, toteż we wrześniu jest prawdziwe szaleństwo z zapisami - mówi mama Krzysia, ucznia bydgoskiej podstawówki. - Wiadomo, te najpopularniejsze i do tego niedrogie oferty rozchodzą się dosłownie jak ciepłe bułki. Trzeba się spieszyć. Też to przeżyłam dwa lata temu, gdy zapisywałam syna na angielski.

W Bydgoszczy placówką, która prowadzi najwięcej zajęć pozaszkolnych, jest Pałac Młodzieży. - Mamy bardzo dużo chętnych, a podania wciąż spływają - mówi Dominika Kosińska, rzecznik Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. - Obecnie prowadzimy rekrutację ciągłą, dzięki czemu zapisy idą sprawnie, a rodzice nie muszą stać w długich kolejkach. Podania przyjmujemy codziennie od godz. 9 do godz. 18. Jutro jest ostatni dzień.

Największą popularnością w PM cieszy się nauka języków, nie tylko angielskiego czy niemieckiego, ale również francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego. Chętnych nie brakuje na zajęcia sportowe czy teatralne. Najmłodszych rodzice mogą zapisać do Dziecięcej Akademii Sztuki. - Wybór jest bardzo duży. Mamy w sumie 120 form stałych - dodaje Dominika Kosińska.

- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się język hiszpański - mówi też Dorota Przywara-Kaps, wicedyrektor MDK 2 w Bydgoszczy, gdzie zapisy są także do jutra. - Tradycyjnie popularny jest taniec. Rodzice chętnie zapisują dzieci do Klubu Przedszkolaka, a zupełne maluchy razem z mamą czy tatą mogą uczestniczyć w zajęciach Klubu Kulu-Lulu. Z myślą o 6-7-latkach reaktywowaliśmy również Koło Młodego Odkrywcy. Mamy też tenis stołowy, sekcję kolarską, szachową, a także karate.

Do jutra można też zapisywać dzieci na zajęcia w Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu - Mamy bardzo dużo propozycji. Coś dla siebie znajdują u nas zarówno kilkuletnie dzieci, jak i studenci - mówi Anna Osicka, dyrektor OPP w Grudziądzu. Codziennie po południu działa tu kilkanaście pracowni. Są zajęcia taneczne, plastyczne, muzyczne, rekreacji ruchowej, szaradziarskie, fantastyki. - Nowością w tym roku będzie chór - zapowiada dyrektor Osicka.

We Włocławku, potentatem, jeśli chodzi o organizację zajęć pozaszkolnych jest Centrum Kultury „Browar B.” W centrali oraz w jego filiach m.in. w Starej Remizie, klubie Zazmacze czy klubie Łęg są organizowane popołudniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. - Nasza oferta jest bardzo bogata - mówi Lidia Piechocka-Witczak, dyrektorka CK „Browar B.”.

W „Łęgu”największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, teatrzyk oraz nauka języka angielskiego i gry na gitarze. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 5-12 lat. W klubie Zazamcze króluje taniec - od baletu do break dance. Chętnych nie brakuje! Są też zainteresowani nauką gry m.in. na perkusji, gitarze. Trwają zapisy do „Studia piosenki” i „Bystrzaków” - te ostatnie to zajęcia ogólnorozwojowe dla przedszkolaków.

W Toruniu, do końca września, można jeszcze zapisać się m.in. na zajęcia w Społecznym Ognisku Artystycznym „Wrzosy”. Starsze przedszkolaki mogą dołączyć do zespołu muzycznego Forte-Piano, a na 6- i 7-latki czeka grupa perkusyjna. Młodzież może dołączyć do zespołu rockowego lub zespołu instrumentów dętych. W ofercie znajdują się także zajęcia plastyczne, taniec nowoczesny i irlandzki.

Tegoroczną nowością w ognisku będą wspólne zajęcia artystyczne dla maluchów i ich mam (tatusiów, babć, dziadków). Trzylatki będą się na nich nie tylko edukować, ale i przyzwyczajać do funkcjonowania w grupie rówieśniczej pod okiem bliskiej osoby.

współpraca: (DD, erka, JM)

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.