Twoja SKOK poległa. Bank Zachodni wypłaci

Czytaj dalej
Fot. Honorata Zgiet
Andrzej Matys

Twoja SKOK poległa. Bank Zachodni wypłaci

Andrzej Matys

Coraz mniej bezpieczne są związki ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową. Po niedawnym bankructwie SKOK Nike, teraz rozsypał się kolejny SKOK.

Kasa-bankrut miała w Polsce prawie 56 tys. klientów, którzy stracili ponad 170 mln zł oszczędności. Ilu z nich mieszka na Podlasiu, nie udało nam się ustalić. Wszystkie cztery oddziały Twojej (w Białymstoku, Choroszczy, Hajnówce i Łapach) są zamknięte, a telefony milczą. Na drzwiach wiszą tylko informacje, że raty pożyczek trzeba spłacać „na konto pożyczki, które jest podane w umowie”. Można to robić przez pocztę, inny SKOK lub bank.

Ci, którzy mieli w Twojej lokaty, mogą je odzyskać w dowolnym Oddziale Banku Zachodniego WBK. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Pieniądze są wypłacane (przelew lub gotówka) według listy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdy ktoś chce podjąć ponad 25 tys. zł, musi uprzedzić BZ WBK dwa dni wcześniej.

- Na konta Twoja SKOK wpłacaliśmy świadczenia emerytalne dla 48 osób i wszystkie przekierowały już wpłaty na nowe rachunki. Nie może być tak, że pieniądze zostaną odłożone i nikomu nie wypłacone. Co prawda, to czterokrotnie więcej, niż w przypadku SKOK Nike, ale nie mieliśmy żadnych problemów - zapewnia Katarzyna Krupicka, rzeczniczka białostockiego ZUS .

Zarówno Nike, jak i Twoja znalazły się na krótkiej liście Kas, w których Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zarządy komisaryczne. Ponieważ nikt nie chciał ich ratować (centrala SKOK-ów też już nie), obydwie Kasy, najpierw zawiesiły działalność, a potem zbankrutowały. I Nike, i Twoją Komisja Nadzoru Finansowego uznała za „głęboko niewypłacalne”. I nic dziwnego, wiosną np. fundusze własne Twojej wynosiły minus 52,6 mln zł, a suma strat - prawie 79 milionów. Normalną koleją rzeczy był wniosek o upadłość, którą niedawno ogłosił sąd w Opolu.

Dodajmy, że prawie 4 mld zł wydał już w tym roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny na obsługę finansową związaną z bankructwami kolejnych SKOK-ów. Może to nie być pełna suma, gdyż ponad miliard „zamrożony” jest w sześciu kolejnych Kasach, w których KNF wprowadziła zarządy komisaryczne. Najwięcej - 2,2 mld zł- kosztował upadek SKOK Wołomin.

Andrzej Matys

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.