Uczciwi przedsiębiorcy nie mają czego się bać

Czytaj dalej
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku
Izabela Krzewska

Uczciwi przedsiębiorcy nie mają czego się bać

Izabela Krzewska

Rozmowa z Wojciechem Orłowskim, dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Rozpoczyna działalność Krajowa Administracja Skarbowa. Na czym polega reforma?

Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oznacza, że 1 marca 2017 r. przestają funkcjonować organy administracji podatkowej, celnej i kontroli skarbowej w znanym dotychczas kształcie. Urzędy skarbowe (US) oraz izby administracji skarbowej (IAS) będą działać tak jak obecnie - nie zmienią się ich siedziby ani zasięg terytorialny, zmieni się jedynie nieco katalog zadań, które realizują. Zostanie on rozszerzony o zadania z zakresu podatków: akcyzowego, od wydobycia niektórych kopalin i od gier, a w przypadku IAS - także o zadania związane z cłem.

Podobnie będzie z oddziałami celnymi - będą się mieściły tam, gdzie do tej pory i będą wykonywały te same zadania, co obecnie. Natomiast na bazie izb celnych, urzędów celnych oraz urzędów kontroli skarbowej powstają urzędy celno-skarbowe i ich delegatury. Będą to jednostki wyspecjalizowane głównie w wykrywaniu przestępstw popełnianych na szeroką skalę na szkodę Skarbu Państwa i ściganiu ich sprawców.

Czemu mają służyć te zmiany?

Reforma ma do spełnienia dwa główne cele. Po pierwsze: chcemy, żeby obsługa podatników była na jeszcze wyższym poziomie, co z jednej strony będzie oznaczało prace nad podnoszeniem standardów obsługi klientów oraz jeszcze bardziej ujednoliconą informację podatkową i celną. Powstanie ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która m.in. zapewni jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego.

Drugi kluczowy cel to zapobieganie przestępczości, m.in. wyłudzeniom VAT. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń i nieprawidłowości w tym zakresie.

Natomiast z punktu widzenia samej administracji reforma pozwoli na optymalniejsze wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych.

Czy i co zmieni się w przypadku płatników podatku dochodowego?

W przypadku podatku dochodowego wszystko zostaje tak jak do tej pory. Podatnicy nadal będą go rozliczać w swoich dotychczasowych urzędach skarbowych. Nie zmieniają się ani ich siedziby, ani rachunki bankowe, na które ten podatek się wpłaca.

Jakie zmiany czekają pozostałych podatników: przedsiębiorców, płatników akcyzy itd.?

Zgłoszenie rejestracyjne, zeznania, deklaracje, informacje oraz inne dokumenty w zakresie akcyzy należy składać do właściwego w sprawie akcyzy urzędu skarbowego. Podobnie wygląda sytuacja z wnioskami o wydanie znaków akcyzy. Podatnicy podatku od gier powinni składać deklaracje i informacje o dopłatach właściwemu naczelnikowi US. Podatnicy importujący towary złożą zgłoszenie celne w oddziale celnym. Należności związane z powyższymi czynnościami należy wpłacać na dotychczasowe numery rachunków bankowych, jednak jako odbiorcę należy wskazać US w Nowym Targu (obsługuje on te należności w całym kraju - przyp. red.).

Kontrolę podatkową będą przeprowadzać US na dotychczasowych zasadach, ale pojawia się kontrola celno-skarbowa, którą będą wykonywać urzędy celno-skarbowe. Będzie to tzw. procedura twarda, stosowana w przypadku czynów zabronionych o wysokim ciężarze gatunkowym.

Celem jest ujawnianie i niwelowanie przestępstw i wykroczeń skarbowych. Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?

Uczciwi przedsiębiorcy z całą pewnością nie mają czego się obawiać. Zmiany są właśnie m.in. po to, żeby chronić ich interesy, choćby poprzez zagwarantowanie na rynku prawdziwej konkurencji i tworzyć lepsze warunki w urzędach, które ich obsługują. Natomiast z całą pewnością obawiać się powinni przestępcy, których działalność nakierowana jest na oszustwa i wyłudzenia VAT. Zresztą, co ciekawe, często z grona uczciwych przedsiębiorców urzędnicy skarbowi słyszą, że należy konsekwentnie ścigać oszustów, ponieważ traci na tym nie tylko budżet państwa, ale właśnie także podatnicy uczciwie prowadzący swój biznes.

Czy struktura KAS w woj. podlaskim różni się od tych w innych regionach?

Tak, trochę się różnimy. Wynika to z faktu, iż jesteśmy jednym z niewielu województw, które ma granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, co oznacza dużo więcej niż w innych województwach zadań, związanych właśnie z obsługą tej granicy. Dlatego w Podlaskim Urzędzie Celno-Skarbowym bardzo ważnym zadaniem będzie obsługa granicy i walka z przestępczością przygraniczną, natomiast w Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku utworzony został Pion Celno-Graniczny, który te zadania koordynuje i nadzoruje.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.