Uczciwi przedsiębiorcy nie mają czego się bać

Czytaj dalej
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku
Izabela Krzewska

Uczciwi przedsiębiorcy nie mają czego się bać

Izabela Krzewska

Rozmowa z Wojciechem Orłowskim, dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Rozpoczyna działalność Krajowa Administracja Skarbowa. Na czym polega reforma?

Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oznacza, że 1 marca 2017 r. przestają funkcjonować organy administracji podatkowej, celnej i kontroli skarbowej w znanym dotychczas kształcie. Urzędy skarbowe (US) oraz izby administracji skarbowej (IAS) będą działać tak jak obecnie - nie zmienią się ich siedziby ani zasięg terytorialny, zmieni się jedynie nieco katalog zadań, które realizują. Zostanie on rozszerzony o zadania z zakresu podatków: akcyzowego, od wydobycia niektórych kopalin i od gier, a w przypadku IAS - także o zadania związane z cłem.

Podobnie będzie z oddziałami celnymi - będą się mieściły tam, gdzie do tej pory i będą wykonywały te same zadania, co obecnie. Natomiast na bazie izb celnych, urzędów celnych oraz urzędów kontroli skarbowej powstają urzędy celno-skarbowe i ich delegatury. Będą to jednostki wyspecjalizowane głównie w wykrywaniu przestępstw popełnianych na szeroką skalę na szkodę Skarbu Państwa i ściganiu ich sprawców.

Czemu mają służyć te zmiany?

Reforma ma do spełnienia dwa główne cele. Po pierwsze: chcemy, żeby obsługa podatników była na jeszcze wyższym poziomie, co z jednej strony będzie oznaczało prace nad podnoszeniem standardów obsługi klientów oraz jeszcze bardziej ujednoliconą informację podatkową i celną. Powstanie ogólnopolska Krajowa Informacja Skarbowa, która m.in. zapewni jednolite indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego.

Drugi kluczowy cel to zapobieganie przestępczości, m.in. wyłudzeniom VAT. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń i nieprawidłowości w tym zakresie.

Natomiast z punktu widzenia samej administracji reforma pozwoli na optymalniejsze wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych.

Czy i co zmieni się w przypadku płatników podatku dochodowego?

W przypadku podatku dochodowego wszystko zostaje tak jak do tej pory. Podatnicy nadal będą go rozliczać w swoich dotychczasowych urzędach skarbowych. Nie zmieniają się ani ich siedziby, ani rachunki bankowe, na które ten podatek się wpłaca.

Jakie zmiany czekają pozostałych podatników: przedsiębiorców, płatników akcyzy itd.?

Zgłoszenie rejestracyjne, zeznania, deklaracje, informacje oraz inne dokumenty w zakresie akcyzy należy składać do właściwego w sprawie akcyzy urzędu skarbowego. Podobnie wygląda sytuacja z wnioskami o wydanie znaków akcyzy. Podatnicy podatku od gier powinni składać deklaracje i informacje o dopłatach właściwemu naczelnikowi US. Podatnicy importujący towary złożą zgłoszenie celne w oddziale celnym. Należności związane z powyższymi czynnościami należy wpłacać na dotychczasowe numery rachunków bankowych, jednak jako odbiorcę należy wskazać US w Nowym Targu (obsługuje on te należności w całym kraju - przyp. red.).

Kontrolę podatkową będą przeprowadzać US na dotychczasowych zasadach, ale pojawia się kontrola celno-skarbowa, którą będą wykonywać urzędy celno-skarbowe. Będzie to tzw. procedura twarda, stosowana w przypadku czynów zabronionych o wysokim ciężarze gatunkowym.

Celem jest ujawnianie i niwelowanie przestępstw i wykroczeń skarbowych. Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?

Uczciwi przedsiębiorcy z całą pewnością nie mają czego się obawiać. Zmiany są właśnie m.in. po to, żeby chronić ich interesy, choćby poprzez zagwarantowanie na rynku prawdziwej konkurencji i tworzyć lepsze warunki w urzędach, które ich obsługują. Natomiast z całą pewnością obawiać się powinni przestępcy, których działalność nakierowana jest na oszustwa i wyłudzenia VAT. Zresztą, co ciekawe, często z grona uczciwych przedsiębiorców urzędnicy skarbowi słyszą, że należy konsekwentnie ścigać oszustów, ponieważ traci na tym nie tylko budżet państwa, ale właśnie także podatnicy uczciwie prowadzący swój biznes.

Czy struktura KAS w woj. podlaskim różni się od tych w innych regionach?

Tak, trochę się różnimy. Wynika to z faktu, iż jesteśmy jednym z niewielu województw, które ma granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, co oznacza dużo więcej niż w innych województwach zadań, związanych właśnie z obsługą tej granicy. Dlatego w Podlaskim Urzędzie Celno-Skarbowym bardzo ważnym zadaniem będzie obsługa granicy i walka z przestępczością przygraniczną, natomiast w Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku utworzony został Pion Celno-Graniczny, który te zadania koordynuje i nadzoruje.

Izabela Krzewska

Socjolog z wykształcenia. Z zawodu - dziennikarz. W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku, a w niedługim czasie dołączyłam również do zespołu Kuriera Porannego. Od początku na łamach naszych dzienników i na portalach internetowych www.wspolczesna.pl i www.poranny.pl zajmuję się głównie tematyką prawną. Relacjonowanie ważnych procesów, sprawy kryminalne, wypadki, pożary, raporty  o przestępczości, historie z życia wzięte... To obszar dziennikarstwa, który - mam nadzieję - dostarcza moim Czytelnikom nie tylko wielu emocji, ale także wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych i zagrożeniach dla ich bezpieczeństwa. Staram się, aby każdy materiał był rzetelny, zrozumiały, ale też sprawnie napisany. Bo nawet najbardziej niezwykła ludzka opowieść "blednie" pod nieciekawym piórem.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.